Берое - Ботев 1:1 27-07-2014 21:19

Ботев Пловдив записа драматично равенство 1:1 при гостуването си на Берое и натрупа актив от четири точки след първите два кръга в първенството. Попадението за "жълто-черните" реализира Иван Цветков в последната секунда на мача, след като преди това централният защитник на домакините Елиаш бе извел своите напред след точно половин час игра. На стадион "Берое" "канарчетата" бяха солидно подкрепени от своите привърженици, които станаха свидетели на щастлива развръзка на сблъсъка.

В отсъствието на наказаните Стаховяк и Иршак, на вратата за Ботев започна Михаил Иванов, а в защита пред него действаха Филип Филипов, Росен Колев, Серджан Лукин и Лазар Марин. Дебют в "А" група записа 18-годишният Владимир Айтов, който излезе като титуляр пред карето бранители, а в халфовата линия стартираха още Йордан Христов, Божидар Васев и Мариян Огнянов, докато "жълто-черната" атака водеха Вандер Виейра и Юнес Хамза.

Домакините започнаха мача по-активно и още в началните минути направиха няколко опасни атаки, при които стигнаха до два последователни шанса за гол в 6-ата минута. Първо Михаил Иванов извади в ъглов удар шут на Самир Аясс в долния десен ъгъл, а след изпълнението на корнера Филип Филипов изчисти от голлинията удар с глава на Елиаш. Ботев постепенно успя да изнесе играта по-далеч от собствената врата, но в 19-ата минута Берое стигна до нова възможност, когато от границата на наказателното поле Георги Костадинов стреля ниско по тревата, а топката се отклони от дясната греда зад Мишо Иванов.

Превъзходството на домакините се материализира след точно половин час игра. В 30-ата минута Берое спечели корнер пред вратата Ботев. Секунди преди топката да напусне очертанията на терена първият помощник на Радан Мирянов - Димитър Димитров не маркира очевиден фаул срещу Йордан Христов на метър пред него. След изпълнението на ъгловия удар топката бе продължена към задната греда, където Елиаш бе оставен непокрит и от непосредствена близост откри резултата - 1:0.

След попадението "канарчетата" се активизираха и бяха по-дейният отбор до края на полувремето. В 35-ата минута след продължителна атака Йордан Христов проби в наказателното поле и опита центриране, което рикошира в крак на защитник и прехвърли играчите пред вратата. В 38-ата Вандер Виейра опита далечен шут и след рикошет топката за малко да изненада вратаря Караджов, но в крайна сметка излезе в корнер. След неговото изпълнение се отвори възможност пред Лазар Марин, който стреля от движение в аут. В последното действие за първото полувреме нападателят на домакините Венцислав Христов засече в аут прострелно центриране на свой съотборник и така двата отбора се оттеглиха да почиват с гол аванс за Берое.

Втората част започна с шанс за Ботев. В 49-ата минута фронтален пробив на Вандер бе спрян с нарушение на 7-8 метра пред наказателното поле. Зад топката застана Мариян Огнянов, но неговия удар мина встрани от вратата на Караджов. В 63-ата минута Серджан Лукин пресече атака на домакините и подхвана контра за Ботев. Топката попадна в Огнянов, а със спринт, за да излязат очи в очи с вратаря, пас очакваха Лукин и току що появилият се в игра Иван Цветков. Подаването на седмицата на Ботев обаче не бе докрай прецизно, което се оказа достатъчно за защитник в зелен екип да фаулира Цветков, макар и с цената на картон.

Минута по-късно отново Лукин бе в центъра на събитията, след като румънският национал се извиси в наказателното поле на домакините след изпълнение на корнер, но ударът му с глава не намери целта. Още по-близо до гол малко по-късно бе Владимир Айтов, който също след корнер опита параболичен удар с глава, който мина на сантиментри над напречната греда и "кацна" върху мрежата.

В 74-ата минута Вили Вуцов направи офанзивна смяна, пускайки Чунчуков на мястото на Айтов. Минута по-късно Берое стигна до първата си възможност след почивката, при която Михаил Иванов отрази удар на Керкар. Секунди по-късно вратарят на Ботев тръгна рисковано да лъже Венци Христов пред вратата си и загуби топката, но поправи грешката си при удара на нападателя и спаси сигурен гол. В 83-ата минута нов пропуск за Берое направи Керкар, който бе изпуснат от защитата, влезе в наказателното поле и стреля неточно по диагонала.

"Жълто-черните" показаха непремирим дух с негативния резултат и подкрепяни от вярната си публика се добраха до изравнителен гол в заключителните секунди на срещата. Във втората минута от добавеното време Иван Цветков получи топката в наказателното поле, но ударът му бе спасен от Иван Караджов. Драмата настъпи минута по-късно, когато вратарят на старозагорци капитулира пред майсторството и класата на Цветков, който прониза вратата на Берое с последния удар в мача и хвърли в дива радост пълния с ботевисти гостуващ сектор.

БЕРОЕ: Иван Караджов, Атанас Зехиров, Иво Иванов, Елиаш, Веселин Пенев, Георги Костадинов (84-Димо Бакалов), Игор Джоман, Крис Гади (71-Аласан Н'Дайе), Салим Керкар, Самир Аясс, Венцислав Христов (88-Жуниор Мапуку)

БОТЕВ: Михаил Иванов, Филип Филипов, Росен Колев, Серджан Лукин, Лазар Марин, Владимир Айтов (74-Цветелин Чунчуков), Йордан Христов, Божидар Васев, Мариян Огнянов, Вандер Виейра (59-Иван Цветков), Юнес Хамза

Съдия: Радан Мирянов (Варна)

ж.к. Аясс, Джоман, Зехиров (Берое); Колев, Хамза (Ботев)