Ботев допусна обрат в Стара Загора 23-05-2015 19:21

„Ботев” Пловдив отстъпи с 1:2 при гостуването си на „Берое” в предпоследния 31-ви кръг от сезона в „А” група. След нулево първо полувреме, само в рамките на шест минути в началото на втората част „жълто-черните” първо успяха да вземат аванс в резултата, но след това и да допуснат обрат.

Точен за пловдивчани във втори пореден мач бе Лазар Марин (54’), докато за домакините с два гола се отчете Жуниор Мапуку (55’, 60’).

Петър Пенчев не можеше да разчита за този двубой на трима от основните си футболисти. Заради наказания от сметките на наставника отпаднаха Томаш Иршак, Лъчезар Балтанов и Пламен Николов, а лекувалият контузия през последните две седмици Божидар Васев остана на пейката.

Така в центъра на защитата пред Михаил Иванов започнаха Даниел Златков и Радослав Терзиев, а като крайни бранители и в този мач действаха Йордан Христов и Филип Филипов. Мариян Огнянов бе изтеглен в ролята на опорен халф, заедно с Милен Гамаков, а зад Цветелин Чунчуков като титуляр започна Станислав Дрянов. Лазар Марин и Иван Цветков оперираха по двата фланга на „жълто-черната” атака.

По този начин Петър Пенчев заложи на петима футболисти на възраст до 21 години в стартовата единадесеторка на „Ботев” в Стара Загора.

Началото на мача под Аязмото бе спокойно, а първото полувреме премина с равностойно. Домакините имаха лек териториален превес, но трудно намираха пролуки през „жълто-черната” защита.

В 13-ата минута Жуниор Мапуку бе изведен зад отбраната, но Михаил Иванов пресрещна нападателя, който опита неуспешно да комбинира със свой съотборник и изкара топката в аут. Това се оказа и най-голямата опасност пред вратата на „канарчетата” през първата част

„Ботев” действаше добре организирано в дефанзивен план, но играта на пловдивчани в нападение вървеше трудно. В 25-ата минута „жълто-черните” организираха опасна атака чрез Станислав Дрянов и Цветелин Чунчуков. Двамата направиха двойно подаване през центъра на защитата, но бранител в зелето успя да блокира Дрянов и изчисти в корнер.

В 29-ата Михаил Иванов улови без проблеми слаб удар от фаул на Георги Андонов, а с това и интересните ситуации пред двете врати преди почивката се изчерпаха.

Второто полувреме предложи далеч повече емоции на зрителите. То започна с шанс за домакините, който бе пропилян от Жуниор Мапуку. Централният нападател получи центриране от левия фланг, но ударът му с глава мина на сантиметри над напречната греда.

В 50-ата минута Веселин Пенев центрира опасно от фаул пред вратата на „Ботев”, но никой от неговите съотборници не успя да достигне до топката и тя излезе в аут.

В 53-ата минута „Ботев” създаде най-чистото си положение до момента. Иван Цветков намери Филип Филипов на левия фланг, левият защитник достигна топката до флагчето за корнер и пусна по аутлинията към Мариян Огнянов, който центрира меко пред вратарското поле, където нахлуващият Лазар Марин засече с глава, но Илко Пиргов отклони топката в корнер.

Секунди по-късно „Ботев” успя да поведе в резултата. След изпълнението на ъгловия удар топката бе избита пред наказателното поле. Кълбото обаче бе върнато в пеналта, където Цветелин Чунчуков преодоля вратаря и пусна към Лазар Марин, който изпрати топката в мрежата за 0:1.

Радостта на „жълто-черните” обаче бе кратка. Само минута след гола Жуниор Мапуку бе изпуснат от защитата и очи в очи с Мишо Иванов нападателят на „Берое” възстанови равенството – 1:1.

В 57-ата минута „канарчетата” претендираха за дузпа, след като защитник на домакините изчисти топката в ръката на свой съотборник.

В 60-ата минута „Берое” сътвори пълен обрат, като голмайстор отново стана Жуниор Мапуку. Веселин Пенев проби отляво и центрира по тревата, топката стигна до тъмнокожия нападател, който отблизо изведе своите напред – 2:1.

В 67-ата минута бившето „канарче” Станислав Костов направи самостоятелна контраатака, която завърши с удар, спасен от Михаил Иванов.

В заключителната четвърт от мача "Ботев" натисна в опит да стигне поне до точката в Стара Загора.

В 84-ата минута влезлият на смяна Божидар Васев бе изведен отляво в наказателното поле и центрира ниско покрай плонжа на вратаря към Цветелин Чунчуков. На метър пред голлинията нападателят на „Ботев” бе повален от шпагат на защитник, което му попречи да играе с топката. Ситуацията обаче бе подмината от рефера Ивайло Стоянов, който реши да не посочи бялата точка, но не и да накаже с жълт картон Васев за протестите му.

В 88-ата минута отново Васев бе в центъра на събитията пред вратата на „Берое”, когато след центриране отдясно Илко Пиргов се размина с топката, но ударът на крилото на „Ботев” мина над напречната греда.

В продължението на мача изритана напред топка бе овладяна по магичен начин от Иван Цветков пред наказателното поле. Капитанът опита моментален шут, който обаче бе в обсега на Илко Пиргов и вратарят спаси.

БЕРОЕ: Илко Пиргов, Атанас Зехиров, Иво Иванов, Георги Динков, Веселин Пенев, Елиаш да Силва, Селим Керкар, Георги Костадинов, Савио Нсереко (82’ Антон Огнянов), Георги Андонов (57’ Станислав Костов), Жуниор Мапуку (70’ Алассане Н’Дияе)

БОТЕВ: Михаил Иванов, Йордан Христов, Даниел  Златков, Радослав Терзиев, Филип Филипов (90' Наско Милев), Милен Гамаков, Мариян Огнянов, Станислав Дрянов (85’ Християн Казаков), Лазар Марин (67’ Божидар Васев), Иван Цветков, Цветелин Чунчуков

Съдия: Ивайло Стоянов (Петрич)

ж.к. Савио (Берое); Терзиев, Гамаков (Ботев)