Ботев обърна Левски за първи успех у дома 10-09-2017 22:00

Ботев (Пловдив) се наложи с 2:1 над "Левски" и записа първа домакинска победа в първенството в двубоя между двата отбора от 8-ия кръг на Първа лига. С попадения на Тодор Неделев и Лъчезар Балтанов през второто полувреме "жълто-черните" направиха пълен обрат, след като преди почивката Давид Яблонски бе извел гостите от София напред в резултата.

Носителите на Купата на България показаха характер и заслужиха успеха, след като бяха по-добрият и настойчив отбор на терена. "Канарчетата" започнаха много настървено срещата и притиснаха "сините" още в началните минути. В 3-ата минута Дуде Ндонгала направи първата си каскада от финтове, но ударът му не намери целта. В 14-ата отново негов шут намери рамката, но не затрудни вратаря на "Левски" Александър Любенов. Тодор Неделев също стреля точно, но без успех, а "Левски" погледна към Иван Чворович чак след средата на полувремето.

В 26-ата минута гостите успяха да поведат при втората си атака. След късо разигран свободен удар Габриел Обертан се измъкна в лявата зона на "жълто-черната" атака и подаде към Давид Яблонски, който на празна врата откри - 0:1.

В 43-ата минута късмета бе на страна на "Ботев", след като удар с глава на Жуниор Мапуку мина встрани от вратата. В последната минута на полувремето шансът споходи и столичани след удар с глава на Фернандо Виана от два метра, който спря в тялото на противник.

Второто полувреме започна по-спокойно. Възпитаниците на Николай Киров постепенно започнаха да натискат противника и в 64-ата минута падна изравнителното попадение. Тодор Неделев стреля отдалеч, Любенов изпусна топката и резултатът стана 1:1.

Две минути по-късно грешка при изнасянето на топката позволи на Обертан да се измъкне сам срещу Чворович, но ударът на звездата на гостите срещна страничната греда.

В 77-ата минута характерът на "Ботев" бе възнаграден. Фернандо Виана овладя брилянтно дълго подаване в наказателното поле. Последва прекрасен пас с пета на бразилеца към пласирания Лъчезар Балтанов. Капитанът овладя и взриви трибуните с удар в обратния ъгъл за крайното 2:1.

Две минути след обрата Дуде Ндонгала развинти футболист в "синьо" и бе фаулиран в пеналта, но арбитърът Волен Чинков подмина ситуацията.

До последния съдийски сигнал "канарите" удържаха без проблем аванса си и записаха втора победа от седем мача в шампионата, увеличавайки актива си на 8 точки.

БОТЕВ: 99. Иван Чворович, 2. Цветомир Панов, 18. Радослав Терзиев, 70. Пламен Димов, 23. Йордан Минев (75' 24. Лазар Марин), 10. Серкан Юсеин, 17. Лъчезар Балтанов - капитан, 7. Фелипе Бризола (58' 11. Тони Тасев), 8. Тодор Неделев, 29. Дуде Ндонгала (85' 25. Крум Стоянов), 9. Фернандо Виана