Ботев остава трети след равен с ЦСКА пред феноменална публика на "Колежа" 27-10-2012 19:15

Ботев Пловдив и ЦСКА не излъчиха победител в мача помежду си от X кръг в „А” група. Двата отбора завършиха наравно 1:1 пред препълнените трибуни на стадион „Христо Ботев”. „Канарчетата” поведоха с гол на Иван Цветков в края на първата част, а влезлият на смяна Тасио изравни десет минути преди края на двубоя.

Едно от най-хубавите неща покрай този мач се случи часове преди неговото начало. Точно в 13.30, цели 2 часа и половина преди първият съдийски сигнал, на трибуните на „Колежа” се появиха най-нетърпеливите зрители. Въпреки мрачното време и вероятността да завали всеки момент, десетина ботевисти едва дочакаха отварянето на входовете и заеха местата си по трибуните, а около 60 минути преди срещата половината от капацитета на стадиона вече бе запълнен.

Така до началото на двубоя трибуните на „Христо Ботев” бяха изпълнени до краен предел, включително и от правостоящи зрители. Секунди след първия сигнал на Таско Тасков „Колежа” „пламна” в жълт дим и гореща атмосфера, което създаде всички предпоставки за футболно зрелище на високо ниво.

На терена двата отбора започнаха равностойно с лек териториален превес на „канарчетата”. След четвърт час игра дойде първото реално положение. Артур Енрике и Иван Цветков взаимодействаха добре в наказателното поле, левият бранител финтира на скорост и шутира опасно към левия ъгъл, но Томас Черни плонжира и изби в корнер. Три минути по-късно „армейците” отговориха с греда на Мишел Платини. Картотекираният през седмицата бразилец засече с глава центриране на Нюиаджи отляво, но от метър – два прати топката в левия стълб зад Шеткус.

Последва нов шанс за Ботев, пропуснат от Вандер Виейра. Кариоката стигна до топката, след грешка в „червената” защита, и опита диагонален шут, преминал встрани от вратата. ЦСКА отвърна с два удара на Платини, първият спасен от Шеткус, вторият - над вратата.

Така се стигна до 42-ата минута, в която „жълто-черните” организираха поредната си добра атака през първата част. Вандер комбинира с Цветков пред наказателното поле, капитанът направи отлично двойно с Артур и бе съборен в пеналта, а реферът посочи бялата точка. Потърпевшият застана зад топката и с нисък удар в десния ъгъл взриви „Колежа” – 1:0 за Ботев! До края на полувремето не се случи нищо интересно пред двете врати и футболистите на Ферарио Спасов се оттеглиха да почиват с гол аванс.

Първият шанс през второто полувреме бе отново пред вратата на гостите, но ударът на Тодор Неделев с десния крак профуча в страни от вратата. Постепенно „канарчетата” приеха играта в своята половина и предоставиха инициативата на „армейците”. Въпреки че владееха повече топката, играчите на Стойчо Младенов трудно намираха път през добре организираната защита на Ботев.

Все пак натискът на червените даде резултат. Първо в 72-ата минута, след центриране от ъглов удар, Михаил Венков изпрати топката за втори път в гредата, а десет минути преди края резултатът бе изравнен, като голът падна отново след статично положение. Влезлият на смяна Сержиньо центрира от фаул, а друга резерва - Тасио, засече топката отблизо и я изпрати във вратата за 1:1.

В минутите до края и двата отбора можеха да стигнат до победата. В 82-ата Тасио можеше да се превърне в герой за ЦСКА, но не уцели вратата след ново центриране в пеналта на Ботев, а в последната минута Петър Атанасов шутира в аут от добра позиция.

В крайна сметка двата отбора си поделиха по една точка и запазиха позициите си в класирането. Ботев остава на третото място с 20 точки, а ЦСКА е четвърти с 18. На върха в класирането Левски настигна Лудогорец, като и двата отбора имат по 25 точки.

БОТЕВ: ШЕТКУС, ХРИСТОВ, РАХОВ, ГРЪНЧАРОВ, ЕНРИКЕ, ИРШАК, ПАЛАСУЕЛОС, ОГНЯНОВ, НЕДЕЛЕВ (75-АТАНАСОВ), ВАНДЕР (85-БАМОГО), ЦВЕТКОВ (86-КОСТОВ)
ЦСКА: ЧЕРНИ, РОДРИГЕС (84-ПАКУРАР), ПОПОВ, КРАЧУНОВ, ВЕНКОВ, ЯНЧЕВ (69-ТАСИО), САША, АНИСЕ, НЮИАДЖИ (63-СЕРЖИНЬО), ПРИСО, ПЛАТИНИ

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: ГРЪНЧАРОВ, НЕДЕЛЕВ (БОТЕВ); РОДРИГЕС, КРАЧУНОВ, ПОПОВ, ЯНЧЕВ, СЕРЖИНЬО (ЦСКА)
СЪДИЯ: ТАСКО ТАСКОВ (СОФИЯ)