Ботев отстрани Берое и чака съперника за следващия плейоф 19-05-2017 21:55

Ботев (Пловдив) отстрани Берое и ще играе в плейофа за 7-о и 8-о място, победителят от който ще играе в баража за участие в Лига Еворпа. "Канарчетата" загубиха с 1:2 реванша в Стара Загора, но след победа с 3:0 в първия мач продължават напред с общ резултат 4:2 и в събота вечер ще научи името на своя съперник за финалния плейоф.

Николай Киров направи две промени в състава в сравнение с първия мач. Едната от тях бе принудителна, като на мястото на наказания Виктор Генев като титуляр в центъра на защитата започна Кристиан Димитров, а Омар Косоко, а Антонио Вутов стартира за сметка на Омар Косоко.

Очаквано предвид трите гола пасив, с които влезе във втория мач Берое започна агресивно и опита висока преса още от самото начало. В 13-ата минута пред Жуниор Мапуку се откри първата добра възможност, но таранът на домакините стреля над вратата от добра позиция.

Две минути по-късно активните действия на заралии дадоха резултат и те дръпнаха в резултата след автогол на Кристиан Димитров. В опита си да пресече прострелно центриране младият бранител на "жълто-черните" отклони топката и заблуди плонжа на Иван Чворович и така Берое поведе с 1:0.

Ранният гол даде игрово предимство на домакините и те можеха да удвоят в 37-ата минута, когато Иван Чворович направи блестящо спасяване срещу изстрела от упор на Борислав Цонев.

През първото полувреме "канарчетата" бяха доста плахи в офанзивен план и затрудниха Душан Перниш едва в 43-ата минута след далечен удар на Антонио Вутов, отразен от стража на Берое.

Още в 18-ата минута на първата част Николай Киров бе принуден да извади от игра заради мускулна травма Фернандо Виана, който бе заменен от Крум Стоянов. На полувремето треньорът на Ботев смени и другия бразилец в състава Фелипе Бризола, а на терена се появи Омар Косоко.

В 51-ата минута французинът демонстрира отличната си форма в последните мачове със самостоятелен рейд, с който излезе сам срещу вратаря, но Перниш успя да скъси навреме дистанцията и да парира удара  на Косоко. След центрирането от получилия се корнер Радослав Терзиев стреля с глава над напречната греда.

Действията на "канарчетата" през второто полувреме бяха доста по-уверени. Пловдивчани разиграваха умело и изнесоха играта доста по-далеч от своето наказателно поле. Въпреки това се наложи Иван Чворович да прави ново важно спасяване след опасен шут от дистанция на Антон Карачанаков в 62-ата минута.

Две минути по-късно Ботев прекърши ентусиазма на своя домакин след страхотна комбинация завършена с точен удар от Антонио Вутов. С много майсторски пас Лъчезар Балтанов изведе в коридор отляво Крум Стоянов, той пусна успоредно на голлинията към Вутов, който на празна врата изравни - 1:1.

Логично голът уби интригата предвид солидния аванс на "жълто-черните" от първия мач. Сега домакините се нуждаеха от цели 4 попадения и въпреки че задачата им бе доста трудна те не се предадоха и опитаха да се върнат в мача.

В 68-ата минута след удар на Борислав Цонев топката кацна върху напречната греда, а в 75-ата Жуниор Мапуку вкара за 2:1. Омар Косоко направи нов рейд и нов пропуск очи в очи с вратаря минута преди края, а силите на Берое не стигнаха за повече и Ботев заслужено отстрани своя противник.

БЕРОЕ: 12. Душан Перниш, 21. Венцислав Василев, 5. Асен Георгиев, 6. Иво Иванов - капитан, 24. Матеас Делич (74' 28. Веселин Пенев), 7. Мартин Райнов, 4. Кохей Като, 17. Антон Карачанаков (84' 27. Денислав Станчев), 23. Борислав Цонев, 91. Ерик Почански (66' 11. Виле Салмикиви), 10. Жуниор Мапуку

БОТЕВ: 99. Иван Чворович, 2. Цветомир Панов, 5. Кристиан Димитров, 18. Радослав Терзиев, 24. Лазар Марин, 14. Меледже Омнебес, 17. Лъчезар Балтанов - капитан, 7. Фелипе Бризола (46' 20. Омар Косоко), 8. Тодор Неделев, 9. Фернандо Виана (18' 25. Крум Стоянов), 39. Антонио Вутов (72' 10. Серкан Юсеин)

Съдия: Драгомир Драганов (Варна)

ж.к. Иванов, Василев, Райнов (Бер); Стоянов, Вутов (Бот)