Ботев отново победи Левски с 2:0 26-04-2014 18:11

Ботев срази Левски София с 2:0 в мач от 35-ия кръг в "А" група. С попадения на Алесандру Куртеан и Иван Цветков в края на двете полувремена "жълто-черните" повториха цифром победата си от мача за Купата на България, записвайки общо трети успех на съперника през сезона.

Станимир Стоилов направи само една промяна в стартовата единадесеторка в сравнение с мача срещу Локо Сф три дни по-рано, като на мястото на Огнянов в състава започна именно авторът на първия гол - Куртеан.

Първото полувреме не предложи много интересни моменти пред двете врати. Първият от тях бе в 8-ата минута, когато Доре пусна извеждащ пас към Хамза, но Горан Блажевич внимаваше и успя да изпревари за топката нападателят на "канарчетата", макар и с цената на рисковано излизане извън наказателното си поле. Първият точен удар регистрира Вандер в 26-ата минута, но силният шут на бразилеца попадна в ръцете на Блажевич.

Без други любопитни ситуации пред вратите се стигна до 42-ата минута, когато Доре изведе на голова позиция с поредното си отлично подаване Юнес Хамза, тунизиецът пропусна момента за стрелба и бе блокиран от Блажевич, който обаче не успя да улови топката и Алесандру Куртеан я изпрати в мрежата за 1:0.

За цяло първо полувреме гостите не застрашиха нито веднъж Адам Стаховяк. "Сините" отправиха първия си удар в очертанията в 50-ата минута, когато Старокин не затрудни полският страж с удар в ръцете му. Малко по-късно отново "шестицата" на Левски стреля в аут, а в 55-ата минута Ларсен Туре се измъкна от защитата на Ботев, но Стаховяк реагира повече от адекватно и спаси удара му.

Последва силен период за "канарчетата", които на три пъти пропуснаха да удвоят. Първо, в 57-ата минута, Хамза бе оставен непокрит на отлична позиция след изпълнение на корнер, но не успя да намери добре топката с глава и стреля в аут. Пет минути по-късно страхотна комбинация между Куртеан, Хамза и Ромарио намери последния на стрелкова позиция, но холандецът също пропусна. Още в следващата атака Юнес Хамза и Феребори Доре матираха защитата на Левски с две подавания помежду си, последва финт на Доре, но останал очи в очи с Блажевич конгоанецът шутира встрани от вратата.

Левски стигна до най-добрата си възможност за гол в 77-ата минута, когато Валери Божинов направи двойно подаване със съотборник, след което изпрати топката над напречната греда.

В 89-ата минута точка на спора сложи влезлият малко по-рано Иван Цветков. Любимецът на "жълто-черната" публика вкара за 2:0 в типичния си небрежен, но пропит с класа стил след чудесна асистенция на Феребори Доре. В допълнителното време на мача "канарчетата" пропуснаха да направят успеха си класически. Този път Цветков върна жеста с голов пас към Доре, но неговият удар бе париран от Блажевич.

БОТЕВ: Адам Стаховяк, Йордан Христов, Серджан Лукин, Сивард Спрокел, Веселин Минев, Томаш Иршак, Абел Анисе, Алесандру Куртеан (78-Мариян Огнянов), Вандер Виейра (60-Ромарио Кортзорг), Феребори Доре, Юнес Хамза (85-Иван Цветков)

ЛЕВСКИ: Горан Блажевич, Пламен Крумов, Дъстли Мюлдер, Даниел Димов, Мики Орачев (35-Рикардо Нунеш), Владимир Гаджев, Орлин Старокин, Ларсен Туре (65-Валери Божинов), Владислав Мисяк, Радослав Цонев, Цветан Генков (78-Димитър Макриев)

Съдия: Цветан Кръстев

ж.к. Спрокел, Минев, Куртеан (Ботев); Крумов, Димов, Старокин, Туре, Нунеш (Левски)