Ботев превзе Стара Загора в уникално голово шоу 16-10-2016 19:26

„Ботев” Пловдив спечели изключително драматични три точки при визитата си на „Берое” в най-зрелищния мач от началото на сезона в ППЛ. „Жълто-черните” се наложиха над "зелените" с шеметното 4:3 в изумителен голов трилър под дъжда в Стара Загора.

След редица обрати и прекрасни попадения победата за „канарчетата” донесе капитанът Тодор Неделев осем минути преди края на срещата, когато пловдивчани бяха в числено намален състав на терена след червения картон на Омар Косово в средата на втората част. "Жълто-черният" #8 заби два гола в зрелището под Аязмото, а по един добавиха Омар Косоко и Жоао Пауло. Два пъти за домакините реализира Жуниор Мапуку, а другото попадение на сметката на домакините бе автогол на Георги Георгиев.

Николай Киров прекрои състава от последния шампионатен мач. В отсъствието на наказания Стенио дос Сантос и контузения Фелипе Бризола, наставникът на „жълто-черните” пусна в стартовите единадесет Серкан Юсеин и Омар Косоко. Младежкият национал си партнираше в сърцето на халфовата линия с Меледже Омнибес, а французинът поведе атаката заедно с Жоао Пауло. Иван Стоянов бе изтеглен отляво в халфовата линия, Тодор Неделев действаше отдясно, а карето в отбрана пред Георги Георгиев беше в обичайния си вид – Цветомир Панов, Даниел Златков, Радослав Терзиев и Крум Стоянов.

„Ботев” стартира мача по възможно най-добрия начин и още във 2-ата минута Омар Косоко откри резултата с първия си гол за с жълто-черния екип. Французинът се пребори за дълго подаване в центъра на терена и сам проведе контраатака, която завърши с удар в мрежата за 0:1.

„Берое” обаче бързо върна попадението. В 11-ата минута Жуниор Мапуку бе оставен непокрит в наказателното поле след ниско центриране от левия фланг и възстанови равенството с неспасяем удар в горния десен ъгъл – 1:1.

В 22-ата минута Емил Гъргоров проби отляво и върна към ъгъла на наказателното поле към Александър Василев, който шутира силно, но Георги Георгиев спаси.

В 37-ата домакините стигнаха до пълен обрат след изключително нелеп автогол. Голмайсторът на „Берое” Мапуку навлезе с дрибъл в наказателното поле, но бе изтикан от Даниел Златков към аутлинията. Нападателят на старозагорци шутира слабо от малък ъгъл, а в опита си да улови излизащата в аут топка Георги Георгиев я отклони в мрежата зад себе си – 2:1.

Подобно на своя съперник „Ботев” бързо навакса изоставането си. В 42-ата минута Тодор Неделев вкара страхотен гол от пряк свободен удар, след като с великолепен шут от около 25 метра капитанът на пловдивчани накара Макенджиев само да изгледа влитащата в десния му ъгъл топка – 2:2.

Така първата част завърши с четири попадения – по равно в двете врати.

В 48-ата минута Омар Косоко пропусна добра възможност да изведе пловдивчани за втори път напред в резултата. След корнер и разбъркване в наказателното поле топката стигна до нападателя, който стреля покрай Макенджиев, но встрани от вратата.

Новият обрат стана факт четири минути по-късно след контраатака по учебник. Тодор Неделев взе топката в собствената половина и стигна с дрибъл до наказателното поле, след което пусна вдясно към Омар Косоко. Французинът центрира прострелно към Жоао Пауло и бразилецът завърши прекрасната атака с точен удар за 2:3.

Преследването в резултата продължи с пълна сила и в 61-ата минута заралии изравниха от дузпа. Точен от бялата точка за 3:3 бе Жуниор Мапуку, а нарушението в наказателното поле бе дело на Даниел Златков.

В 65-ата минута „Ботев” остана с 10 души на терена, след като за втори жълт картон от игра бе отстранен Омар Косоко.

В 71-ата Емил Гъргоров овладя избита пред наказателното поле топка и шутира над напречната греда.

В числено намален състав „Ботев” продължи да не отстъпва на своя опонент. Възпитаниците на Николай Киров действаха отлично групирани в собствената половина и не позволяваха на беройци да стигат до положения.

Нещо повече – в 81-ата минута „жълто-черните” нанесоха своя решителен удар след поредната блестяща комбинация. Тодор Неделев влезе с топката отдясно към центъра и пусна в коридор към Жоао Пауло, бразилецът върна паса към точката на дузпата и капитанът с лекота насочи кълбото в долния десен ъгъл за 3:4.

Пловдивчани задържаха майсторски преднината си до края, а на път за съблекалните "канарчетата" бяха изпратени с аплодисменти от публиката на домакините.

„БЕРОЕ”: 22. Благой Макенджиев, 18. Атанас Зехиров, 71. Илия Миланов, 15. Георги Динков, 19. Александър Василев (46’ 77. Давид Манга), 28. Веселин Пенев – капитан, 4. Кохей Като, 3. Карлос Охене, 23. Борислав Цонев (72’ 9. Радослав Кирилов), 32. Емил Гъргоров, 30. Жуниор Мапуку

„БОТЕВ”: 22. Георги Георгиев, 2. Цветомир Панов, 6. Даниел Златков, 18. Радослав Терзиев, 25. Крум Стоянов, 10. Серкан Юсеин, 14. Меледже Омнибес, 8. Тодор Неделев, 73. Иван Стоянов (76’ 45. Наско Милев), 20. Омар Косоко, 37. Жоао Пауло (85' 88. Даниел Кутев)

Съдия: Стефан Апостолов (Симитли)