Ботев с първа пролетна победа 02-03-2014 17:51

Отборът на Ботев спечели с минималното 1:0 гостуването си на Нефтохимик в двубой от 25-ия кръг в "А" група. Единственият гол в двубоя, който се игра при непрекъснат дъжд на стадион "Хаджи Димитър" в Сливен, реализира Феребори Доре в 33-а минута.

Станимир Стоилов направи само една промяна в стартовата единадесеторка в сравнение с мача с Лудогорец, като мястото на Сивард Спрокел в центъра на защитата зае Алесандру Бенга, който записа първото си официално участие с жълто-черния екип.

През първото полувреме Ботев доминираше напълно на терена. Домакините от Нефтохимик заложиха изцяло на стабилността в защита и действаха групирани пред наказателното си поле и до почивката не организираха нито една атака към вратата на Стаховяк. Въпреки че срещаха трудности с пробиването на гъстата отбрана в зелено, "канарчетата" успяха да създадат няколко добри положения, но реализираха само едно от тях.

Първата опасност за вратата на домакините дойде в 7-ата минута, когато след центриране на Йордан Христов отдясно топката достигна до Веселин Минев, който стреля силно над напречната греда. Малко по-късно и левият бранител на Ботев центрира добре в полето пред вратаря на бургазлии Костадин Николов, но Юнес Хамза бе изпреварен от защитник. В 19-ата минута пропуск направи и Алесандру Бенга, който бе намерен на няколко метра пред вратата от Томаш Иршак, но ударът му с глава не намери рамката.

В 33-ата минута чешкият халф на "жълто-черните" отне топката пред наказателното поле на домакините и след като направи двойно подаване с Хамза подаде към очакващия пас с гръб към вратата Феребори Доре, който майсторски елиминира защитника зад себе с поемането на топката, след което я мушна под плонжа на вратаря, за да открие резултата - 0:1.

До края на полувремето повече голове шансове нямаше, но малко след началото на втората част пред пловдивчани се откриха две отлични възможности да покачат резултата.

В 51-ата минута Юнес Хамза бе изведен сам срещу Георгиев, нападателят елиминира вратаря, но ударът му срещна левия страничен стълб. Още в следващата атака тунизиецът получи пас от Доре в наказателното поле и с пета сервира топката на чиста позиция за Мариян Огнянов, но плеймейкърът на "канарчетата" шутира над вратата.

В 57-ата минута домакините стигнаха до корнер, след който Георги Петков стреля с глава над вратата. Две по-късно Хамза не успя да овладее прехвърлящ пас на Огнянов зад защитата и пропусна да се озове очи в очи с вратаря. В 74-ата Куртеан не уцели добре топката след центриране на Христов, с което се изчерпаха по-сериозните опасности за вратата на Нефтохимик.

Така Ботев записа първата си пролетна победа в шампионата и прибави три точки към актива си преди последния двубой от редовния сезон, в който "канарчетата" посрещат Локомотив Сф.

БОТЕВ: Адам Стаховяк, Йордан Христов, Серджан Лукин, Алесандру Бенга, Веселин Минев, Томаш Иршак, Мариян Огнянов, Алесандру Куртеан (88-Георги Сърмов), Абел Анисе, Феребори Доре (67-Иван Цветков), Юнес Хамза (90-Ромарио Кортзорг)

НЕФТОХИМИК: Костадин Георгиев, Николай Костов, Станислав Жеков, Юри Иванов, Диян Лефтеров, Ивелин Янев (46-Георги Петков), Коста Янев, Михаил Орачев, Галин Димов (79-Диян Стоянов), Емануил Манев (24-Любомир Божинов), Живко Петков

Съдия: Иван Кирилов (Варна)