Ботев с труден и ценен успех над Пирин, Нелсън дебютира с победен гол 23-10-2015 16:55

Ботев постигна много трудна и ценна победа над състава на Пирин. "Канарчетата" измъкнаха трите точки в мача от 13-ия кръг на "А" група, след като играха в числено намален състав от 35-ата минута, когато за два жълти картона от игра бе отстранен Божидар Васев. Победното попадение реализира дебютантът в жълто-черния тим Грегъри Нелсън в 65-ата минута, а в самия край от игра бе отстранен и играч на гостите.

Срещата започна с териториален превес на Ботев. Благоевградчани влязоха в мача предпазливо, добре групирани в собствената половина и оставиха "канарчетата" да владеят повече топката.

В 5-ата минута Лазар Марин получи пас от Нелсън в наказателното поле и стреля силно по диагонала, но Красимир Костов успя да парира. Седем минути по-късно Милен Гамаков шутира от двайсетина метра в ръцете на вратаря на Пирин, а с това се изчерпаха опасностите пред двете врати преди почивката.

Първото полувреме обаче бе белязано от сериозен малшанс за "канарчетата". Треньорът Ермин Шиляк бе принуден да направи две смени, след като контузии извадиха от строя двама от вътрешните халфове - Лъчезар Балтанов и Орлин Старокин.

Балтанов получи тежък удар в главата и напусна терена със счупен нос в 21-ата минута, като на негово място след дълго отсъствие в игра се завърна Мариян Огнянов. Десет минути по-късно мускулна травма стана причина Старокин да отстъпи мястото си на Божидар Васев.

При смяната си обаче Васев не изчака разрешение от съдиите, което му струваше жълт картон. Пет минути след появата си на терена "осмицата" на Ботев влезе остро в краката на противник и бе отстранен от игра.

Гостите влязоха по-добре във втората част и в 48-ата минута Стилиян Николов стигна до топката след центриране от фаул, но ударът му с глава не намери целта. Последва неточен удар и на Тодор Траянов, след което дойде ред и на Ботев да се активизира. Мариян Огнянов и Йордан Христов комбинираха добре в наказателното поле на гостите, а последният шутира мощно с левия крак на сантиметри над напречната греда.

В 64-ата минута Благой Наков направи пропуск за Пирин, а в следващата атака "канарчетата" стигнаха до победното попадение.

Даниел Генов пусна пас в коридор към Рахави Кифуети, който центрира успоредно по тревата към Грегъри Нелсън, а холандецът засече топката и я изпрати в мрежата, ознаменувайки официалния си дебют за Ботев с победен гол - 1:0.

Последваха силни минути за "жълто-черните", които, макар и с човек по-малко на терена, успяваха да пресират своя противник дълбоко в половината му, което доведе до няколко добри шанса за втори гол. Първо Огнянов отне топката и я копна към Кифуети, французинът нахлу в наказателното поле и стреля от малък ъгъл покрай десния страничен стълб.

Минута по-късно Мариян Огнянов получи топката и преодоля няколко противника, но вместо шут опита пас с пета към съотборник и сгреши.

Четвърт час преди края и Виктор Голас даде своя решителен принос за трите точки, след като отрази удар от упор на Маркиньос. В 83-ата минута гостите стигнаха до нов шанс за изравнителен гол, като този път топката срещна десния страничен стълб след удар на Благой Наков.

В 88-ата минута Антон Костадинов от Пирин бе отстранен от игра за втори жълт картон, а до края Ботев удържа аванса си и записа четвърта победа от началото на шампионата.

БОТЕВ: Виктор Голас, Йордан Христов, Даниел Златков, Пламен Николов, Лазар Марин, Орлин Старокин (31' Божидар Васев), Милен Гамаков, Лъчезар Балтанов (21' Мариян Огнянов), Грегъри Нелсън, Рахави Кифуети, Жоел Чибамба (60' Даниел Генов)

ПИРИН: Красимир Костов, Александър Дюлгеров, Румен Сандев, Стилиян Николов, Александър Башлиев, Маркиньос, Тодор Траянов (82' Александър Якимов), Антон Костадинов, Венцислав Бенгюзов (57' Благой Наков), Янко Сандански (69' Антонио Хаджииванов), Мартин Тошев

Съдия: Петър Доровски

ж.к. Голас, Старокин, Гамаков (Бот); Бенгюзов, Тошев (Пир)

ч.к. Васев (31' Бот); Костадинов (88' Пир)