Ботев се наложи над Нефтохимик за втора победа в първенството 28-08-2016 01:55

„Ботев” Пловдив победи с 2:1 на свой терен „Нефтохимик” в двубой от V кръг на първенството. Попадения на Жоао Пауло и Серкан Юсеин донесоха втория пълен успех на „канарчетата” в първенството, докато за гостите точен бе Костадин Велков.

„Жълто-черните”, които в този мач бяха водени от директора на клубната школа Николай Киров и треньора на U19 Иван Кочев, можеха да спечелят и с по-голям резултат, но на два пъти гредите бяха верен помощник на гостите, а и вратарят на бургазлии Янко Георгиев се отличи с няколко добри намеси.

„Ботев” взе инициативата от самото начало и методичният натиск даде резултат в 14-ата минута. Тодор Неделев намери с великолепен пас над защитата Жоао Пауло, бразилецът елиминира вратаря с поемането на топката и на празна врата изведе пловдивчани напред – 1:0.

Десет минути по-късно Тодор Неделев изпълни отлично пряк свободен удар от ъгъла на наказателното поле и изпрати топката в горния ляв ъгъл, но Янко Георгиев успя да отклони топката в гредата, като самоотвержената му изява бе с цената на лека травма.

Жоао Пауло получи нов шанс пет минути преди почивката, но ударът му с левия крак не намери целта.

За цял мач „Нефтохимик” застраши вратата на Георги Георгиев само два пъти след статични положения, при които „жълто-черната” защита реагира твърде колебливо. При едния от карамболите, в 41-ата минута, Костадин Велков бе оставен непокрит на метър от голлинията и с глава възстанови равенството.

„Канарчетата” можеха да си върнат преднината още преди почивката, но Иван Стоянов се засуети след поредния майсторски пас на Неделев. Вместо да опита шут очи в очи с вратаря, острието на „Ботев” пробва да финтира защитник и пропусна шанса да се разпише.

Домакините започнаха на добри обороти втората част и в 51-ата минута Тодор Неделев и Фелипе Бризола комбинираха на скорост, бразилецът центрира по тревата към включилия се в атаката Стенио дос Сантос, който обаче не успя да засече добре топката и пропусна отлична възможност.

Логичното се случи в 55-ата минута, когато Иван Стоянов се измъкна от защитата в наказателното поле и пусна успоредно на голлинията към Серкан Юсеин. 20-годишния младежки национал подложи крак и с първия си гол в „А” група изведе „Ботев” напред за втори път в мача – 2:1.

Четири минути по-късно Жоао Пауло изпрати топката в гредата след топовен шут от над 20 метра и нова акробатична изява на Янко Георгиев, който отклони леко, но достатъчно топката и тя срещна първо напречната греда, след това тялото на вратаря и в крайна сметка излезе в корнер.

В 84-ата минута Иван Стоянов пропусна да направи победата по-изразителна, след като стреля в тялото на стража на бургазлии, останал очи в очи с него след пас на Меледже.

"БОТЕВ": 22. Георги Георгиев, 2. Цветомир Панов, 5. Кристиан Димитров, 18. Радослав Терзиев, 71. Милен Кикарин, 10. Тодор Неделев (78' 14. Меледже Омнибес), 16. Стенио дос Сантос, 7. Фелипе Бризола (70' 9. Асен Чандъров), 8. Тодор Неделев - кап, 37. Жоао Пауло (90' 45. Наско Милев), 73. Иван Стоянов

"НЕФТОХИМИК": 1. Янко Георгиев, 2. Костадин Велков, 20. Яни Пехливанов (74' 16. Боян Георгиевски), 6. Марко Ранджелович, 26. Хомей Серджо, 8. Николай Дюлгеров (58' 15. Живко Петков), 32. Любомир Божинов - кап, 19. Михаел Орачев, 7. Иван Вълчанов, 22. Емануил Манев (68' 61. Георги Чакъров), 24. Костадин Хазуров

Съдия: Ангел Ангелов (София)