Ботев се завърна с гръм и трясък в елита 11-08-2012 16:54

Ботев Пловдив се завърна с гръм и трясък в елита на българския футбол. Момчетата на Ферарио Спасов удариха с класическото 3:0 гостите от Славия на старта на новия сезон. Хеттрик в първия си официален мач с жълто-черния екип наниза Иван Цветков, като и в трите случая асистент му бе Тодор Неделев. Разгромът за столичния тим можеше да бъде и по-голям, ако голмайсторът на Ботев не бе пропуснал дузпа в края на първото полувреме.

Въпреки, че са отскоро заедно, „канарчетата” направиха отличен мач, като демонстрираха бърз и комбинативен футбол, който зарадва хилядите зажаднели за красив футбол зрители, изпълнили почти до краен предел стадион „Христо Ботев”. Феновете на Ботев показаха най-доброто от своя репертоар и подкрепяха горещо своите любимци по безупречен начин през целия двубой.

Първата опасност за вратата на „белите” дойде още в 3-ата минута, когато Иван Цветков стреля над вратата след центриране отляво на Артур Енрике. В 7-ата Здравко Лазаров изпрати топката високо над гредата от пряк свободен удар.

Десет минути по-късно Неделев изведе Цветков зад защитата, но в последния момент Петър Димитров изпревари нападателят на „жълто-черните” и изби в корнер. След неговото изпълнение топката премина през купа от играчи в пеналта и стигна до Петър Атанасов на задна греда, но той я изпрати в ръцете на вратаря със слаб удар.

В 27-ата минута Георги Петков излезе да пресича извеждащ пас извън наказателното поле, но се размина с топката, а Атанасов падна пред пеналта, като останаха съмнения за фаул на вратаря на Славия. Малко по-късно Жуниньо отклони с глава центриране от свободен удар, но топката мина встрани от вратата.

Ботев постепенно натисна съперника и в 34-ата минута реферът Ивайло Стоянов подмина игра с ръка на защитник в бяло в наказателното поле. Три минути по-късно Ботев откри, след като Цветков засече центиране от корнер на Неделев и прати топката в левия ъгъл зад Петков.

В 40-ата минута голмайсторът на „канарчетата” можеше да пречупи окончателно противника. Неделев изведе Енрике в наказателното поле, който бе фаулиран от Георги Петков, а съдията посочи бялата точка. Вратарят на Славия обаче поиска лекарска помощ преди изпълнението на дузпата, а след това хвана ъгъла и спаси шута на Иван Цветков.

В последната минута Ивайло Стоянов не видя нарушение срещу Артур Енрике в наказателното поле на Ботев, топката попадна в Петър Димитров, който шутира в аут.

В 52-ата минута удар на Здравко Лазаров срещна лявата греда на вратата зад Шеткус. Ботев отвърна с мощен удар на Иван Цветков от границата на наказателното поле, но Петков боксира и спаси.

В 58-ата минута резултатът стана 2:0, а в жълто-черните прегръдки попадна отново Цветков. С кански усилия бялата защита спря дълъг рейд на току-що влезлия Вандер, Тодор Неделев обаче открадна топката и я сервира с успоредно центриране на Цветков, който от упор с десния крак опъна мрежата за втори път в мача.

В 62-ата минута Неделев изпълни отличен пряк свободен удар, но Георги Петков със сетни сили извади насочената в горния десен ъгъл топка. Малко по-късно 19-годишният талант изведе Иршак зад защитата, чехът стреля в десния стълб, но флагът на съдията бе вдигнат за засада.

В 69-ата минута отново Вандер проби отдясно и бе повален в наказателното поле, но свирката на рефера остана безмълвна. „Канарчетата” организираха няколко отлични контри, но без успех.

Поредният гол във вратата на Георги Петков обаче не закъсня. В 78-ата минута Иван Цветков оформи своя хеттрик, а асистент отново бе Неделев. Младокът центрира от корнер, а Цветков насочи топката в горния ляв ъгъл, тя рикошира в напречната греда и тупна зад голлинията.

Фотогалерия от срещата може да видите от тук.

Ботев Пловдив – Славия 3:0

1:0 Цветков 37

2:0 Цветков 58

3:0 Цветков 78

Ботев: Шеткус; Станчев, Караславов (к), Грънчаров, Енрике; Иршак, Паласуело, Неделев /К. Дяков – 79’/, Атанасов; Цветков /Огнянов – 80’/, Костов /Виейра – 56’/.

Старши-треньор: Ферарио Спасов

Славия: Петков; Р. Димитров, Желев, Генев, Б. Дяков (к); Сандански /Калоянов  - 81’/, Янков, Акийоши /Коконов– 65’/, П. Димитров /Филипов – 65’/; Жуниньо, Лазаров.

Старши-треньор: Мартин Кушев