Ботев взе точка от Берое в Стара Загора 06-03-2016 18:08

Ботев завърши наравно 1:1 като гост на Берое в мач от 24-ия кръг на „А” група. „Канарчетата” взеха точка от негостоприемния стадион в Стара Загора, въпреки кадровите проблеми, които треньорският щаб имаше да решава. Точен за Ботев бе Грегъри Нелсън в 32-ата минута, а в 62-ата Георги Андонов изравни за заралии.

Наставникът на Ботев Николай Костов направи няколко промени в стартовия състав. Извън сметките за двубоя останаха наказаният Лъчезар Балтанов, контузеният Тодор Неделев и получилият почивка Мариян Огнянов.

В тяхно отсъствие до Радослав Терзиев в центъра на защитата започна Орлин Старокин за сметка на Милен Гамаков, който бе изтеглен в халфовата линия заедно със Серкан Юсеин и Божидар Васев. На местата си като крайни защитници пред Виктор Голас стартираха Йордан Христов и Игор Ощипко. По фланговете действаха Рахави Кифуети и Грегъри Нелсън, а атаката в първия си мач като титуляр през сезона поведе Наско Милев.

В Стара Загора „жълто-черните” разчитаха на един от най-младите си състави в последните години, след като в групата от 18 състезатели попаднаха седем младежи под 20-годишна възраст и още четирима ненавършили 23 години.

Ботев можеше да открие още в 5-ата минута, когато Грегъри Нелсън проби в наказателното поле и от аутлинията върна топката към Божидар Васев, който от отлична позиция не успя да уцели топката и да я изпрати във вратата на домакините.

До средата на полувремето двубоят вървеше равностойно, като действията се развиваха предимно между двете наказателни полета, след което пред двете врати стана интересно.

В 27-ата минута „жълто-черните” имаха нов шанс да вкарат, като и този път в центъра на събитията бе Нелсън. Холандецът направи нова солова акция в пеналта на старозагорци, след което върна към Наско Милев, който шутира в долния ляв ъгъл, но Макенджиев спаси не особено силния удар.

В ответната атака Исмаил Иса изскочи зад защитата и стреля от малък ъгъл. Топката срещна тялото на Виктор Голас, след това се отклони в лявата греда и се разходи пред голлинията преди Йордан Христов да я изчисти. От последвалия корнер Елиаш стреля с глава покрай вратата.

В 32-ата минута Грегъри Нелсън блесна с нова индивидуална изява. Този път крилото на „канарчетата” пое топката пред наказателното поле, навърза с каскада от финтове двама противници и сам срещу вратаря насочи топката в долния десен ъгъл за 0:1.

Минута по-късно Виктор Голас се изяви и с прекрасен плонж спаси опасен шут на Евертон Джилио. Последваха изстрели извън целта на Исмаил Иса и Спас Делев и по-силни минути за домакините до края на полувремето, които обаче не промениха резултата и Ботев се оттегли с гол аванс на почивката.

Николай Костов направи една промяна на полувремето и на терена вместо Милен Гамаков в началото на втората част се появи Филип Филипов, който заигра на непривичния за него пост на вътрешен халф.

Второто полувреме започна равностойно и без опасности за двамата вратари до 62-ата минута, когато Берое получи пряк свободен удар на дъгата на наказателното поле. Зад топката застана Георги Андонов, който се бе появил на терена малко по-рано. „Жълто-черният” юноша стреля в ъгъла на Виктор Голас, който тръгна предварително в очакване на удар над стената, което доведе до изравнителен гол за 1:1.

В 81-ата минута Виктор Голас блесна с две решаващи намеси. Бразилският страж първо извади в корнер удар на Елиаш, а след изпълнението на ъгловия удар отрази и опасен удар с глава.

В следващата атака Наско Милев спечели огромно пространство с топка в крака и остави Рахави Кифуети да играе един на един със защитник, но французинът не успя.

В 86-ата минута отново Кифуети получи огромно пространство в половината на домакините, но си затвори ъгъла и стреля слабо с левия крак в ръцете на Макенджиев.

След 90-ата минута двата отбора имаха по един шанс да вземат победата. Първо Виктор Голас направи ново спасяване след удар на Георги Божилов, а след това Божидар Васев не успя да намери сам срещу вратаря Наско Милев.

В продължението на мача в игра се появи 18-годишният Борис Тютюков, който записа своя дебют в "А" група.

БЕРОЕ: Благой Макенджиев, Емин Ахмед (58’ Илия Миланов), Иво Иванов, Венцислав Василев, Веселин Пенев, Евертон Джилио – Том, Георги Сърмов (58’ Георги Андонов), Атанас Зехиров (78’ Георги Божилов), Елиаш, Спас Делев, Исмаил Иса

БОТЕВ: Виктор Голас, Йордан Христов, Радослав Терзиев, Орлин Старокин, Игор Ощипко (84’ Лазар Марин), Милен Гамаков (46’ Филип Филипов), Серкан Юсеин, Божидар Васев, Грегъри Нелсън, Рахави Кифуети (90' Борис Тютюков), Наско Милев

Съдия: Вихрен Манев (София)

ж.к. Иванов (Бер); Васев, Серкан, Милев, Старокин, Кифуети (Бот)