Ботев загуби на финала, играем в Лига Европа през юли 15-05-2014 21:45

Ботев Пловдив загуби финала в турнира за Купата на България, след като отстъпи с 0:1 срещу Лудогорец в двубоя за трофея на стадион "Лазур" в Бургас. Единственото попадение в мача реализира Роман Безяк в началото на второто полувреме. Двубоят ще се запомни и с дългите прекъсвания след почивката, предизвикани от "жълто-черната" публика, чиито факли подпалиха рекламни пана в близост до терена, което наложи продължителната намеса на пожарната.

Ботев направи добро първо полувреме, в което "канарчетата" бяха по-дейният отбор на терена и създадоха повече опасности пред вратата на противника.

Първият шанс в мача бе за Ботев. В 12-ата минута Йордан Христов центрира опасно в наказателното поле, там Владислав Стоянов боксира, топката отново се върна при капитанът на "канарчетата", който отново намери Феребори Доре, конгоанецът се освободи от пазача си, но след единоборството с него не успя да нанесе удар към вратата.

Лудогорец отвърна в 16-ата минута, когато Михаил Александров центрира прострелно от десния фланг, а Марселиньо не успя да засече отблизо.

Последваха минути на равновесие и игра в центъра до 33-ата минута, в която Томаш Иршак опита извеждащ пас през центъра към Юнес Хамза, но вратарят Стаховяк успя да изпревари с малко жълто-черната "деветка". В 37-ата минута Алесандру Куртеан проби сам отдясно, но точно преди да шутира бе блокиран от защитник в зелен екип, а това бе последната интересна ситуация през първото полувреме.

Двата отбора подновиха игра без промени в съставите, а Лудогорец стартира втората част с два далечни удара далеч от целта на Марселиньо и Безяк. "Канарчетата" отговориха с центриране на Христов към Хамза пресечено от Владислав Стоянов.

В 58-ата минута Лудогорец откри резултата с гол на Роман Безяк. След изпълнение на ъглов удар пред вратата на Ботев Доре бе фаулиран във въздуха и не успя да изчисти добре топката, след това Лукин игра с нея, но кълбото попадна на крака на Безяк и словенецът с мощен шут от точката на дузпата изведе своя отбор напред - 0:1. Малко по-късно играта се наруши тотално.

Секунди преди попадението публиката на Ботев започна пиротехническа серия, която стартира с фоейрверки и продължи с факли, които обаче подпалиха рекламните пана пред сектора, а това наложи прекратяване на срещата за седемнадесет минути. След като пожарната свърши своята работа, двубоят бе подновен. Станимир Стоилов използва паузата, за да извърши промяна в своя състав, заменяйки Куртеан с Луис Педро.

В последствие мачът бе прекъснат за кратко още на два пъти, което направи играта изключително нервна и накъсана. Ботев стигна до шанс за изравняване десетина минути преди края, когато Хамза стреля от воле над напречната греда. "Жълто-черните" хвърлиха всички сили напред в търсене на изравнителен гол, но така и не успяха да стигнат до него, а в допълнителното време Вандер бе изгонен с директен червен картон заради груб фаул срещу Александров.

БОТЕВ: Адам Стаховяк, Йордан Христов, Сивард Спрокел, Серджан Лукин, Веселин Минев, Томаш Иршак, Мариян Огнянов (75 - Вандер Виейра), Алесандру Куртеан (62 - Луис Педро), Абел Анисе, Феребори Доре (85 - Иван Цветков), Юнес Хамза

ЛУДОГОРЕЦ: Стоянов, Кейсара, Моци, Терзиев, Й. Минев, Ешпиньо, Дяков, Александров, Мисиджан (72- Луму), Марселиньо (85- Златински), Безяк (90- Кишада)

Съдия: Георги Йорданов

ж.к. В. Минев, Иршак, Доре, Хамза, Лукин (Бот); Александров, Ешпиньо, Кейсара (Луд)