Ботев загуби от Литекс у дома 12-09-2015 21:25

Отборът на "Ботев" записа трета загуба от началото на сезона, след като допусна домакинска загуба с 0:2 от "Литекс" в двубой от 8-ия кръг на "А" група. Точни за гостите бяха Арсенио в 21-ата и Бьорн Йонсен в 81-ата минути. Дебют в този мач записаха две от новите попълнения на пловдивчани - Орлин Старокин, който започна в титулярния състав на мястото на наказания Лъчезар Балтанов и Рахави Кифуети, който се появи в игра през втората част.

Възпитаниците на Ермин Шиляк можеха да вземат точки от срещата с ловчанлии, но направиха няколко сериозни пропуска пред вратата на Винисиус Баривиейра и логично "оранжевите" се поздравиха с успех.

Началото на мача бе равностойно и двата отбора си размениха по един безопасен удар преди гостите да успеят да поведат със сериозна доза късмет в 21-ата минута. Арсенио Нунеш шутира извън наказателното поле, топката рикошира в тялото на Даниел Златков и описа парабола, която затрудни максимално Виктор Голас. Въпреки опита на бразилския вратар на "канарчетата" да отклони в корнер, той успя само да добута топката под напречната греда за 0:1.

Още в ответната атака Милен Гамаков получи шанс да покаже мощния си шут, но ударът му мина над вратата на "Литекс". В 29-ата минута шансът покри гостите след удар с глава на Даниел Златков в напречната греда. Три минути по-късно Александър Колев пропусна отлична възможност да възстанови равенството. Централният нападател на "Ботев" се откъсна сам срещу Винисиус след грешка на защитата на гостите, но не успя да го преодолее и резултатът остана непроменен.

В 37-ата минута Колев и Пламен Николов се разминаха последователно с топката след центриране на Даниел Генов от корнер. Статичните положения, изпълнявани от крилото на "канарчетата" бяха основният извор на опасности пред вратата на ловчанлии, като почти всички от тях носеха напрежение в защитата на гостите и възможности за домакините.

При поредната такава ситуация, минута преди края на полувремето, топката стигна отново до оставения непокрит на далечната греда Даниел Златков. Централният защитник стреля, но със страхотен рефлекс Винисиус отклони влизащата в мрежата топка в корнер. В заключителната минута на полувремето гостите стигнаха до първия си шанс, освен гола, при който Никола Колев нацели десния стълб зад неразчетено избилия преди това топката Виктор Голас.

"Литекс" започна по-активно втората част и още в началните й минути Арсенио шутира опасно покрай вратата, а Виктор Голас спаси удар от добра позиция на Георги Минчев.

"Ботев" отговори с два пропуска в 59-ата минута. Първо Алекс Колев стреля с глава в левия ъгъл, но Винисиус изби в корнер. След последвалото центриране топката стигна до Пламен Николов, който от няколко метра не успя да я засече добре и я изпрати над вратата.

Последваха силни минути за Данило Асприля, който в рамките на минута между 61-ата и 62-ата пропусна на два пъти да удвои резултата, а в 66-ата с топовен шут от 25 метра разтресе напречната греда.

В 70-ата Алекс Колев опита удар отдалеч, който спря в ръцете на вратаря. Нов голям шанс таранът на "Ботев" получи в 75-ата минута, когато след центриране от фаул на Генов, Алекс се измъкна от защитата и отблизо изстреля топката високо над гредата.

Така се стигна до 81-ата минута, когато арбитърът Ивайло Стоянов подмина нарушение срещу Старокин, а при последвалата атака Асприля стреля в гредата, а при добавката Бьорн Йонсен на празна врата оформи крайното 0:2.

БОТЕВ: Виктор Голас, Йордан Христов, Даниел Златков, Пламен Николов, Лазар Марин, Милен Гамаков, Орлин Старокин (85' Владимир Айтов), Нико Варела (57' Рахави Кифуети), Даниел Генов (82' Наско Милев), Божидар Васев, Александър Колев

ЛИТЕКС: Винисиус Баривиейра, Страхил Попов, Елтон Дос Рейс, Рафаел Перез, Антон Недялков, Петрус Бумал, Кристиян Малинов (83' Никола Колев), Красимир Станоев (73' Александър Цветков), Арсенио Нунеш, Георги Минчев (61' Бьорн Йонсен), Данило Асприля

Съдия: Ивайло Стоянов

ж.к. Марин, Старокин, Генов, Колев (Бот); Перез, Дос Рейс, Минчев (Лит)