Ботев завърши годината в Първа лига с класика над Етър 12-12-2017 12:27

"Ботев" (Пловдив) завърши по отличен начин есенния дял от сезона в Първа лига. Възпитаниците на Николай Киров се наложиха с категоричното 3:0 над "Етър" в двубой от 20-ия кръг а първенството, който бе последен за 2017 г. Освен като резултат, носителите на Купата на България бяха убедителни и като представяне на терена.

Стотния си мач за "Ботев" със сигурност ще запомни Серкан Юсеин, който откри резултата още в 7-ата минута, а двадесет по-късно бе изгонен за два жълти картона. Преди това Дуде Ндонгала бе успял да удвои в 26-ата, а в началото на второто полувреме първия си гол за клуба реализира Цветомир Панов. "Канарчетата" играха с човек по-малко половин час, след като в 58-ата минута и Иван Скерлев от "болярите" бе отстранен от терена.

Гостите отправиха първия опасен удар в мача чрез Йордан Апостолов още в 4-ата минута. Халфът на "виолетовите" шутира с левия крак извън наказателното поле, а Иван Чворович боксира в корнер, насочената под гредата топка.

"Ботев" реагира по най-добрия начин и успя да поведе три минути по-късно при подобна ситуация. Серкан Юсеин посрещна избита топка и с изстрел от воле извън наказателното поле я забоде в мрежата зад Христо Иванов за 1:0.

В 26-ата минута "канарчетата" удвоиха своя аванс след нов зрелищен гол, този път дело на Дуде Ндонгала. Французинът получи топката на любимата си позиция около ъгъла на наказателното поле вляво по атаката и с красив прехвърлящ удар в далечния ъгъл направи Христо Иванов безпомощен за втори път - 2:0.

Веднага след попадението на Ндонгала пловдивчани останаха в намален състав след втори жълт картон на Серкан Юсеин.

Численото неравенство не се отрази на "жълто-черните". Николай Киров подреди халфовата линия в линия, опитът за натиск на "Етър" бе лесно париран, а отговорът бяха жилещи контраатаки, при които Цветомир Панов и Тодор Неделев пропуснаха да увеличат преднината още преди почивката.

След почивката, вместо да се брани, "Ботев" излезе решен да затвори мача и успя да го направи още в 50-ата минута чрез Цветомир Панов, който реализира първия си гол с жълто-черния екип. Десният бранител се разписа след финт срещу противник и нисък диагонален удар от малък ъгъл, за да направи аванса на своите класически - 3:0.

В 58-ата минута численото равенство на терена бе възстановено, след като и централният защитник на гостите Иван Скерлев получи второто си официално предупреждение и пое преждевременно към съблекалните.

Шест минути по-късно Фернандо Виана пропусна от чиста позиция след нова отлична атака в жълто-черно.

В 79-ата Христо Иванов спаси опасен удар на влезлия на смяна Фелипе Бризола от границата на наказателното поле.

В 82-ата минута "канарчетата" стигнаха до четвърти гол след точен удар на Стивън Петков, който обаче се оказа в положение на засада при паса на Лъчезар Балтанов и попадението не бе зачетено. В продължението на мача Иван Чворович запази мрежата си "суха", след като спря останалия очи в очи с него Иван Петков.

В крайна сметка резултатът остана непроменен, а с трите спечелени точки "Ботев" се утвърди в първата шестица на първенството преди оставащите шест мача от редовния сезон.

"Канарите" продължават и страхотната си серия от мачове без загуба, която набъбна на 14 срещи. За последно носителите на Купата претърпяха поражение при гостуването си на "Лудогорец" в 9-ия кръг на 18 септември.

БОТЕВ: 99. Иван Чворович, 2. Цветомир Панов, 18. Радослав Терзиев, 70. Пламен Димов, 23. Йордан Минев, 10. Серкан Юсеин, 17. Лъчезар Балтанов - капитан, 8. Тодор Неделев, 29. Дуде Ндонгала (54' 7. Фелипе Бризола), 93. Густаво Афонсо (79' 11. Тони Тасев), 9. Фернандо Виана (67' 9. Стивън Петков)