ЧРД, Атанас Пашев! 21-11-2010 10:52

Атанас Пашев в интервю за 47 годишнина

Атанас Димитров Пашев е роден на 21 ноември 1963 година в град Пазарджик. Дебютира в мъжкия състав на Хебър през пролетния полусезон на 1980 година при Танчо Гилев, като изиграва няколко мача за Хебър като резерва. За сезон 1980/1981 г. той изиграва 42 мача за първенство и вкарва 3 гола. През следващия сезон за Хебър в Б-група той играе в 29 мача, като отбелязва 6 гола.

Наблюдаван е от щаба на Ботев Пловдив в лицето на Виден Апостолов и Райко Стойнов, които правят невъзможното, за да се преборят с ЦСКА и Сливен и да го привлекат в Пловдив.

Атанас Пашев  играе за "Ботев" от 1982  до 1989 година, както и през 1991 година. Треньорският нюх на Динко Дерменджиев му подсказва, че от талантливия футболист може да стане силно ляво крило. Атанас Пашев не разочарова треньора и напълно разкрива своя талант на бърз, техничен и резултатен краен нападател. Отличава се с бързото водене на топката, рязка смяна на посоката пред противниковия защитник, остър демараж, фина техника, пробивност и не на последно място - с резултатност.

Само за седем състезателни сезона Атанас Пашев достига гросмайсторската норма за 100 отбелязани гола в първенството на България. В „А" РФГ с екипа на „Ботев" участва в 194 срещи. Изявява се и като добър изпълнител на 11-метрови наказателни удари. С жълто-черния екип печели сребърен медал за 1986 година и бронзовото отличие за 1983, 1985, 1987 и 1988 година. Финалист е за Купата на България за 1984 и 1991 година. Голмайстор № 1 на „А" РФГ през 1986 година.

След Ботев той заминава в Израел, където играе 2 години за Бейтар (Ерусалим) и 1 година за Апоел (Тел Авив). Връща с в родния Хебър през 1992 г., когато отборът е в А-група и записва 15 мача и 3 гола в "А" група за Хебър.После играе 6 месеца за Марица (Пловдив), а после отново заминава за чужбина. В Малайзия той играе за Куала Лумпур, но още в дебюта си получава тежка контузия, която го вади от терена за 2 години.

Взима участие в 19 срещи на „А" наци­оналния отбор (3 гола), в 5 срещи на олимпийския отбор (1 гол) и в 18 срещи на Младежкия национален отбор (до 21 години), в които отбелязва 6 гола. През 1985 година е удостоен със званието „майстор на спорта". В състава на „А" националния отбор участва на финалите на XIII световно първенство през 1986 година в Мексико. С екипа на „Ботев" взима участие в около 45 официални и приятелски международни срещи и в около 145 контролни срещи (40 гола) и 36 срещи за КСА и КБ (45 гола).

Ето и малко любопитни моменти от кариерата на Наско Пашев с жълто-черната фланелка:

  • Малко преди световното първенство в Мексико през 1986, Пашев получава предложение от Левски (София), на което е трудно да се устои.Наско е разколебан, но все пак натоварва семейство и багаж на автомобила и потегля към столицата. На Ихтиман спират за почивка и тогава съпругата му произнася съдбовните думи „Наско, знаеш ли къде отиваме?”, които са достатъчни за окончателно решение и семейната жигула поема смело по обратния път към Пловдив и любимия БОТЕВ.
  • През 1984 г. Наско Пашев играе основна роля за историческата победа над Байерн (Мюнхен), в реванша от турнира за КНК с 2:0 в Пловдив. В този мач легендата бележи първия гол, друго негово попадение е отменено, а през цялото време тормози защитата на германците. Уникални футболисти като Аугенталер, Дремлер и Лерби изглеждат комчино при пробивите на крилото.
  • През 1987 г. за една седмица вкарва общо 7 гола на градския съперник от Локомотив.

Пъво, в сряда бележи хеттрик в мач от турнира за Купата на България, а няколко дни след това вкарва паметните четири гола на черно- белите за първенство.

Уважаеми БУЛТРАСИ,

Повече подробности за тези и други безценни моменти от футболната кариера на неповторимия Наско Пашев, ще научите от интервюто с рожденика, което екипът на БУЛТРАТВ засне специално за Вас!