Литекс 3:0 Ботев 05-07-2011 19:20

„Ботев” Пловдив загуби с 0:3 като гост на „Литекс” в първата си контролна среща от лятната подготовка. Двубоят бе неофициален дебют на Петър Хубчев начело на „жълто-черните”. Преди първия съдийски сигнал пред зрителите на стадиона в Ловеч се състоя официалното представяне на шампиона на България, който следващата седмица стартира участието си в предварителните кръгове на Шампионската лига. Попаденията за домакините отбелязаха Георги Миланов, Тиаго Мирасема и Светослав Тодоров.

Футболистите на Любослав Пенев имаха надмощие почти през целия мач. „Ботев” игра групиран в собствената си половина и разчиташе предимно на контраатаки, като при някои от тях пред „канарчетата” се отвориха добри възможности за гол.

Въпреки натиска си, в първия половин час от срещата „Литекс” трудно стигаше до опасни ситуации пред Илия Николов. Домакините успяха само да отправят няколко удара от средно разстояние, които не доведоха до сериозни проблеми за стража на „жълто-черните”. Тодор Тимонов и Атанас Курдов също опитаха неуспешни шутове към Виничиус Баравиера.

Първият гол падна в 30-ата минута. При поредната постепенна атака на „оранжевите” топката стигна до Миланов и младокът с плътен удар извън наказателното поле я изпрати в долния ляв ъгъл за 1:0. Малко след това Курдов бе заменен принудително от Тодор Неделев. „Ботев” отговори на удара с 2 контраатаки на Петър Атанасов, но и в двата случая новото попълнение не намери вярното продължение. Така почивката дойде при минимален аванс за домакините.

На полувремето Петър Хубчев направи 4 промени в състава, 3 от които в защитата, докато Любо Пенев смени единствено бразилецът Селио Кодо със Светослав Тодоров. Секунди след началото на втората част друг кариока – Тиаго Мирасема, удвои след подарък на Николов. Илия изпусна топката при наглед безобидно центриране на Том отдясно и Миаресма я насочи в опразненана врата за 2:0.

В минутите до края последваха серия от смени в двата състава, като единственият, който не влезе в игра бе Армен Амбарцумян. Въпреки накъсването на играта след почивката, „Литекс” продължи да доминира и пропусна да увеличи аванса си. „Канарчетата” също имаха своите шансове, като най-добрият от тях дойде в средата на полувремето, когато Сашо Александров разтресе напречната греда със силен удар от малък ъгъл.

Крайния резултат оформи Светослав Тодоров в последната минута на мача. Бившият национал бе изведен сам срещу Николов и хладнокръвно стреля над плонжа на вратаря, за да оформи победата на своя отбор.

Репортаж от мача по минути: Литекс 3:0 Ботев