Много пропуски и ценни три точки за Ботев срещу Монтана 04-10-2015 18:21

Ботев Пловдив постигна третата си победа в първенството, след като се наложи с 1:0 над Монтана на свой терен в мач от 11-ия кръг на "А" група. Победното попадение за "жълто-черните" отбеляза Нико Варела в 70-ата минута. Уругваецът се превърна в жокер, след като се появи на терена малко преди да донесе успеха, с който "канарчетата" се измъкнаха от зоната за бараж.

"Жълто-черните" имаха превъзходство през целия двубой, но направиха куп пропуски пред вратата на Христо Иванов, а веднъж и гредата се оказа верен помощник на стража на Монтана.

Ботев влезе трудно в мача и не успя да създаде очаквания домакински натиск, но постепенно футболистите на Ермин Шиляк взеха инициативата. В 16-ата минута Милен Гамаков проби отляво в наказателното поле и центрира към дъгата към Орлин Старокин. Халфът спря топката за Лъчезар Балтанов, който с техничен фалцов удар от 17 метра изпрати кълбото в левия страничен стълб.

В 23-ата минута отличен шанс пропусна започналия за първи път в стартовия състав Жоел Чибамба. Конгоанският нападател получи параболичен пас зад защитата от Старокин, но се засуети твърде много и позволи да бъде застигнат и блокиран от защитник на Монтана.

Само две минути по-късно Чибамба направи още по-фрапиращ пропуск. Отново Орлин Старокин изведе тарана на Ботев очи в очи с Христо Иванов, като този път Жоел Чибамба стреля високо над вратата.

В 35-ата минута Лъчо Балтанов изведе другия дебютант в титулярите Рахави Кифуети с пас през защитата. Кифуети се отскубна сам срещу Иванов, но стреля в тялото на вратаря и пропусна нова прекрасна възможност за гол.

В 41-ата минута Йордан Христов също се озова на стрелкова позиция след пробив в полето на Монтана, но и капитанът пропусна да даде аванс на "канарчетата".

Така първата част приключи без голове, като гостите не успяха да застрашат сериозно вратата на Виктор Голас преди почивката.

Ботев започна с летящ старт второто полувреме. Секунди след неговото начало Йордан Христов направи добър пробив до аутлинията и центрира към Лъчезар Балтанов, който обаче бе изпреварен от защитник.

При абсолютно идентична ситуация в 48-ата минута, този път Кифуети проби и опита пас към Балтанов, но отново защитата на гостите запази вратата си суха.

В 61-ата минута Ермин Шиляк направи златната си смяна в мача, пускайки в игра Нико Варела на мястото на Даниел Генов. Още с появата си на терена уругваецът опита два изстрела, които не намериха целта.

Малко по-късно Георги Ангелов пропусна най-добрата възможност за Монтана в мача, след като отблизо стреля слабо с глава в ръцете на Виктор Голас.

В 66-ата минута Филип Филипов намери Жоел Чибамба в наказателното поле, конгоанецът спря топката за Нико Варела, чийто удар профуча встрани от лявата греда.

Така жадуваният гол за "жълто-черните" падна в 70-ата минута. Рахави Кифуети направи отличен рейд по десния фланг и върна нисък пас към дузпата, който бе засечен от Нико Варела с шут в долния десен ъгъл за 1:0.

Десет минути по-късно Кифуети можеше да удвои, след като стреля с левия крак на сантиметри покрай дясната сглобка на вратата на Монтана.

В заключителните минути "канарчетата" приеха играта в своята половина без да позволяват да се стига до сериозно напрежение пред Голас, а в последната минута на срещата Жоел Чибамба направи поредния си пропуск сам срещу Христо Иванов.

БОТЕВ: Виктор Голас, Йордан Христов, Даниел Златков, Пламен Николов, Филип Филипов, Орлин Старокин (87' Владимир Айтов), Милен Гамаков, Лъчезар Балтанов, Даниел Генов (61' Нико Варела), Рахави Кифуети, Жоел Чибамба (90' Наско Милев)

МОНТАНА: Христо Иванов, Георги Пашов, Иван Михов, Асен Георгиев, Христофор Хубчев, Георги Ангелов, Станислав Генчев, Иван Минчев (76' Алби Дости), Атанас Илиев (53' Сергей Георгиев), Борислав Балджийски, Йордан Тодоров (74' Здравко Лазаров)

Съдия: Ангел Баялцалиев