След драма в София Ботев продължава напред за Купата 24-10-2017 17:35

"Ботев" (Пловдив) продължава защитата на Купата на България след изключително зрелищен и драматичен успех срещу тима на "Царско село", който класира "канарчетата" за четвъртфиналите в турнира. Носителите на трофея надделяха с 4:3 след продължения в двубой изпълнен с обрати на стадион "Славия" в столичния квартал "Овча купел". В редовното време срещата завърши 2:2, а след още три попадения в 30-минутното продължение момчетата на Николай Киров заслужиха мястото си сред последните 8 отбора в надпреварата.

Победата за "жълто-черните" дойде в 115-ата минута с дежурния късен гол на Стивън Петков. Началото на головия трилър даде Йордан Минев в 31-ата минута. Домакините обърнаха резултата с попадения на Георги Минчев в 33-ата и Реян Даскалов в 56-ата минути, а в добавеното време Фернандо Виана върна "Ботев" в играта и вкара мача в продължение. Светослав Диков даде нов аванс на втородивизионния тим в 92-ата минута, но отново Фернандо Виана изравни в 98-ата преди Стивън Петков да сложи точка на спора пет минути преди края.

Двубоя стартира с превъзходство на пловдивчани, които бързо стигнаха до няколко изгодни ситуации за откриване на резултата. Лазар Марин, Дуде Ндонгала и Фернандо Виана на два пъти пропуснаха прекрасни шансове пред вратата на Павел Здравков.

Логичното се случи след половин час игра. Тодор Неделев проби отлично отдясно и върна към Йордан Минев, който с удар в горния десен ъгъл изведе "Ботев" напред - 0:1.

Само две минути след гола нападателят на "Царско село" Георги Минчев възстанови равенството с глава от непосредствена близост - 1:1, като при този резултат приключи първата част.

Десет минути след началото на второто полувреме капитанът на домакините Реян Даскалов се разписа за 2:1 след центриране от свободен удар и неумела игра в защита на "жълто-черните".

Притиснат до стената "Ботев" тръгна масирано напред и пред вратата на Здравков се заредиха положение след положение. В 78-ата минута след центриране от корнер Радослав Терзиев стреля с глава, Здравков спаси, а при последвалата добавка защитник изчисти от голлинията.

Малко по-късно Лазар Марин на два пъти излезе на стрелкова позиция, но в първия случай ударът му срещна ръката на противник, която остана незабелязана от арбитъра Петър Доровски, а при втората ситуация левият бек стреля много неточно.

Серията от изумителни пропуски продължи в 84-ата минута. Йордан Минев центрира отдясно към връхлитащия Лъчезар Балтанов, влезлият на смяна капитан стреля от упор с глава, но с невероятен рефлекс Здравков изби топката в напречната греда.

"Ботев" продължи да натиска газта и в 90-ата минута Виана изведе зад защитата Тодор Неделев, който очи в очи с Павел Здравков бе спрян от младия вратар на "Царско село".

Носителите на Купата обаче за пореден път от началото на сезона проявиха железен характер и в първата минута на четириминутното продължение Фернандо Виана спаси своите от отпадане с кинжален удар от двайсетина метра в долния ляв ъгъл за 2:2.

"Ботев" можеше да затвори мача още преди продълженията, но с поредна отлична намеса Павел Здравков парира удар на Крум Стоянов и вкара мача в допълнителни 30 минути.

Още във втората от тях влезлият на смяна за домакините Светослав Диков вкара майсторски гол от границата на пеналта за 3:2.

"Ботев" обаче бе твърдо решен да продължи защитата на трофея си и шест минути по-късно стигна до ново равенство. С подаване от висока класа Тодор Неделев намери в дълбочина Стивън Петков, който финтира защитник и центрира за Фернандо Виана, а бразилецът с глава забоде топката в мрежата за 3:3.

Радослав Терзиев пропусна да изведе "канарчетата" напред след шут от 7-8 метра, избит отново от Павел Здравков.

Кулминацията в спектакъла под дъжда в София дойде пет минути преди дузпите. Тодор Неделев центрира отлично от свободен удар и Стивън Петков с глава вкара поредния си много важен гол за "Ботев" за крайното 3:4.

БОТЕВ: 22. Даниел Кайзер, 23. Йордан Минев, 18. Радослав Терзиев, 5. Кристиан Димитров, 24. Лазар Марин, 14. Меледже Омнибес (57' 17. Лъчезар Балтанов), 10. Серкан Юсеин, 7. Фелипе Бризола (66' 20. Стивън Петков), 8. Тодор Неделев - капитан, 29. Дуде Ндонгала (46' 25. Крум Стоянов), 9. Фернандо Виана