Ударихме пряк конкурент за елита 07-04-2012 16:47

Ботев записа втора поредна победа в първенството, след като се наложи с 2:0 над Нефтохимик и постигна първия си успех над пряк конкурент за влизане в "А" група. След него „канарчетата” скъсиха на 4 точки дистанцията от лидера Етър, който завърши наравно при гостуването си на Добруджа. Попаденията за тима на Костадин Видолов реализираха Деян Христов и Сашо Александров в края на първото полувреме.

„Жълто-черните” имаха пълно надмощие през първата част и можеха да вземат аванс още доста по-рано. Подкрепяни от препълнените трибуни на стадион „Беркут” домакините натиснаха още в началото и до 10-ата минута застрашиха вратата на „шейховете” на три пъти. Първо удар на Ангел Рахов мина над вратата, след това шут на Данчо Христов срещна страничната греда, а в следващата атака удар Димо Атанасов бе избит от голлинията. Гостите също имаха своя шанс, но Стамен Ангелов не уцели вратата след бърза контра.

В следващите минути „канарчетата” продължиха да доминират, но трудно намираха път през сгъстената отбрана на Нафтохимик. В този период от двубоя с добри намеси се отличи Павел Станев, който на няколко пъти се намеси решително при опасни центрирания в неговия пеналт.

Бургаската стена падна в 41-ата минута, когато Бачев центрира към Деян Христов, който надскочи Станев и откри резултата. В последната минута на полувремето Сашо Александров вкара великолепен гол, с който демонстрира своята висока класа. Капитанът на Ботев получи пас в пеналта, освободи се майсторски и с мощен шут под гредата взриви трибуните.

През втората част Ботев отстъпи инициативата на „шейховете” и се прибра в своята половина. „Канарчетата” не допуснаха чисти ситуации пред вратата си, но пък дадоха възможност на гостите на няколко пъти да стигнат до стрелкова позиция. В тези ситуации обаче мерникът на Молдованов, Милен Христов и Емануил Манев изневери.

В последните десетина минути пък „жълто-черните” можеха да направят победата си класическа. Павел Станев спаси силен удар на Данчо Христов, а малко по-късно вратарят на Нефтохимик подари топката на Деан Христов, който обаче не успя да се възползва от чистата ситуация.

БОТЕВ: Хр. Иванов, Ив.Димитров, В. Бонев, Н.Димитров, Р.Бачев, А.Рахов, Й.Христов (88-Н.Домакинов), Д.Атанасов, Т.Неделев (72-Д.Байрев), А.Александров (58-М.Огнянов), Д.Христов

НЕФТОХИМИК: П.Станев, Д.Лефтеров, А.Олегов, Д.Молдованов, Ю.Иванов, М.Желев, Г.Димов (60-М.Христов), С.Ангелов (65-П.Колев), Сакалиев, Л.Божинов, С.Митев (53-Е.Манев)

жълти картони: Й.Христов, Н.Димитров (БОТЕВ), Станев, Сакалиев, Божинов, Колев (НЕФТОХИМИК)

главен съдия: Ивайло Стоянов (Петрич)

помощници: Емил Вангелов (Благоевград), Павлин Михайлов (София)