Зрелищен Ботев наказа хита в елита за първа победа извън Пловдив 24-09-2016 23:43

„Ботев” Пловдив постигна първа победа като гост в първенството, след като се наложи с 2:1 при визитата си на „Дунав” в двубой от VIII кръг на Първа професионална лига. Двата отбора изнесоха много интересен и изпълнен с положения мач на стадиона в Разград.

Във втори пореден мач от шампионата „жълто-черните” предложиха атрактивен, изпълнен със скоростни комбинации футбол. Освен това пловдивчани демонстрираха и характер, след като успяха да обърнат негативния развой на срещата. Резултатът бе открит от Антон Огнянов (12’), но с два бразилски гола на Фелипе Бризола (28’) и Жоао Пауло (64’) „Ботев” стигна до пълен обрат и се поздрави със заслужен успех.

Домакините започнаха по-агресивно и успяха да отбележат ранен гол след груба грешка на Крум Стоянов. В 12-ата минута левият защитник не прецени дълго диагонално подаване в половината на „Ботев” и се размина с топката, която попадна в Юлиан Ненов. Той пое кълбото и комбинира с Антон Огнянов, който на празна врата изведе русенци напред - 1:0.

Малко по-късно Ненов бе оставен непокрит в наказателното поле след заучено изпълнение на свободен удар, но стреля много неточно над вратата.

Постепенно „жълто-черните” се окопитиха и след 20-ата минута възпитаниците на Николай Киров взеха инициативата и с всяка изминала минута превъзходството им ставаше все по-отчетливо.

В 24-ата минута многоходова атака изведе Иван Стоянов в наказателното поле, но нападателят на „канарчетата” не прецени добре ситуацията и вместо да опита удар, потърси комбинация и сгреши.

В 28-ата минута пловдивчани организираха нова добра атака, Серкан Юсеин намери Фелипе Бризола пред наказателното поле и бразилецът с топовен шут в левия ъгъл опъна мрежата за 1:1.

След изравнителния гол надмощието на „Ботев” стана пълно. „Жълто-черните” действаха добре групирани в средата на терена и организираха светкавични контраатаки, които разпиляваха защитата на противника.

В 32-ата минута Серкан Юсеин посрещна рикоширала топка и с мощно воле я изпрати в долния ляв ъгъл, но вратарят на „Дунав” Мартин Луков спаси с отличен плонж.

"Канарчетата" продължиха да налитат като оси към вратата на съперника и в рамките на шест минути, между 36-ата и 42-ата, момчетата в жълто и черно организираха четири блестящи контри с числен превес, но в три от тях Жоао Пауло сбърка с решенията във финалната фаза.

В 43-ата минута при нова мълниеносна атака Жоао изведе Иван Стоянов сам срещу вратаря, но Луков спаси удара на нападателя.

Така „Ботев” имаше всички основания да съжалява, че се прибира на почивка само при равен резултат.

Началото на втората част бе равностойно, а в 52-ата минута късметът бе на страната на пловдивчани след мощен шут на Юлиан Ненов, след който топката срещна напречната греда.

Последваха точни, но слаби удари на Мирослав Будинов за „Дунав” и Иван Стоянов за „Ботев”, преди в 64-ата минута „канарчетата” да стигнат до пълен обрат.

Подаване към Тодор Неделев по десния фланг бе достигнато от капитана на „Ботев”, който напредна към наказателното поле и пусна извеждащ пас зад линията на защитата към Жоао Пауло. Бразилецът връхлетя към топката и с отсечен шут по тревата я изпрати в далечния ъгъл за 1:2.

В 74-ата минута Мирослав Будинов овладя дълъг пас дълбоко в половината на „Ботев” и стреля опасно с левия крак, но с прекрасен плонж Георги Георгиев отклони топката в корнер.

След изпълнението на ъгловия удар „жълто-черните” пропуснаха да нанесат съкрушителния си удар след контраатака, проведена по учебник. Георги Георгиев се извиси и улови ценрирането, след което с великолепно дълго хвърляне подаде към Иван Стоянов в централната зона. Без забавяне Стоянов продължи към Жоао Пауло, но останал сам срещу Луков бразилецът стреля в тялото на вратаря.

Секунди по-късно пред Жоао се откри нова възможност. Кариоката преодоля вратаря, но си скъси много ъгъла и стреля в аут.

В 81-ата минута завърналият се в игра за „Ботев” Стенио дос Сантос стреля много опасно от около 18 метра на сантиметри покрай лявата греда.

До края домакините опитаха да стигнат до точката с изсипани топки в наказателното поле, но добре подредената защита в жълто-черно се справи с натиска и "Ботев" изкова важна и заслужена първа победа далеч от Пловдив и общо трета поред в първенството и турнира за Купата на България.

"ДУНАВ": 1. Мартин Луков, 66. Искандар Джалилов, 4. Петър Патев, 22. Михаил Милчев, 28. Атанас Атанасов, 11. Диян Димов - капитан, 8. Ивайло Раденцов (46' 91. Нуриддин Давронов), 18. Антон Огнянов, 94. Юлиан Ненов (75' 17. Спас Георгиев), 10. Васил Шопов (69' 77. Бранимир Костдинов), 9. Мирослав Будинов

"БОТЕВ": 22. Георги Георгиев, 2. Цветомир Панов, 6. Даниел Златков, 18. Радослав Терзиев, 25. Крум Стоянов, 10. Серкан Юсеин (71' 16. Стенио дос Сантос), 14. Меледже Омнибес, 7. Фелипе Бризола, 8. Тодор Неделев - капитан, 37. Жоао Пауло (87' 88. Даниел Кутев), 73, Иван Стоянов (90' 5. Кристиан Димитров)

Съдия: Георги Давидов

Стадион: "Лудогорец арена", Разград