Ботев надигра, но не успя да победи Черно море 26-03-2014 16:59

Отборът на Ботев надигра гостуващия Черно море, но канарчетата не успяха да добавят три точки към актива си. Срещата завърши при резултат 1:1, като "жълто-черните" успяха да поведат рано с гол на Феребори Доре (17'), но много бързо гостите успяха да възстановят равенството при една от редките си атаки към вратата на Ботев с попадение на Георги Божилов (23').

Цялата среща премина при териториално и игрово надмощие на "канарчетата", а гостите разчитаха на добре групирана защита и контраатаки. Играта на Ботев тръгна добре и в 7-ата минута Доре се освободи в наказателното поле, но ударът му не намери рамката. Малко по-късно при идентична ситуация Куртеан потърси далечния ъгъл, но този път Китанов спаси.

В 17-ата минута Феребори Доре изведе Ботев напред, след като засече с глава центриране на Куртеан от корнер и изпрати топката в мрежата за 1:0. В 22-ата минута отново румънският халф центрира от свободен удар към Хамза, който от удобна позиция пропусна да удвои аванса на своя отбор, изпращайки топката в аут с глава.

Минута по-късно, в 23-ата, при първата си по-сериозна атака гостите стигнаха до гол. Негов автор стана Георги Божилов, който вкара с удар в долния ляв ъгъл след пробив и асистенция на Михаил Венков.

В 38-ата минута късметът обърна гръб на "канарчетата" след като хубав шут на Алекс Куртеан срещна страничната греда на вратата на "моряците", а в 43-ата Китанов пресече опасно центриране на Анисе към чакащия на стрелкова позиция Хамза.

На полувремето Станимир Стоилов извади от игра Мариян Огнянов и пусна на негово място Луис Педро.

Само няколко секунди след началото на втората част Доре намери Юнес Хамза зад защитата, но "деветката" не се ориентира добре, пропусна момента да шутира, след което опита да вкара с акробатично изпълнение, но вече поставен в далеч по-трудна ситуация от догонилите го защитници.

"Канарчетата" свиха обръч около наказателното поле на Черно море в началото на второто полувреме, но пропуснаха няколко отлични възможности да поведат отново. Първо Китанов спаси удар от малък ъгъл на Луис Педро в 54-ата минута, а при следващата атака Алесандру Куртеан разтресе за втори път страничната греда зад младия вратар на варненци. В 60-ата минута отново много активният в този мач румънец опита удар с левачката, който профуча над вратата.

В 65-ата минута гостите пропуснаха златния си шанс в мача, след като Бакари се възползва от грешка в защитата и изскочи сам срещу Адам Стаховяк, но вратарят на Ботев спаси неговия удар.

Последва затишие откъм опасности, а Станимир Стоилов направи две бързи смени четвърт час преди края на двубоя, пускайки Цветков и Ромарио на местата на Хамза и Куртеан. "Канарчетата" опитаха финален щурм и в 87-ата минута мощен далечен удар от фаул на Доре бе спасен от Китанов.

Малко по-късно Ромарио също се пробва от доста по-добра позиция, но шутът му срещна стената, а при продължението на атаката Доре падна в наказателното поле след интервенция от страна на Бергонси, но съдията остана безмълвен. Последната ситуация се откри отново пред снажния конгоански голмайстор, който бе намерен с меко центриране от Цветков, но ударът му с глава премина на сантиметри над напречната греда и кацна върху мрежата.

БОТЕВ: Адам Стаховяк, Филип Филипов, Серджан Лукин, Сивард Спрокел, Веселин Минев, Томаш Иршак, Абел Анисе, Мариян Огнянов (46-Луис Педро), Алесандру Куртеан (78-Ромарио Кортзорг), Феребори Доре, Юнес Хамза (75-Иван Цветков)

ЧЕРНО МОРЕ: Георги Китанов, Стефан Станчев (59-Александър Александров), Кирил Котев, Живко Атанасов, Михаил Венков, Еденилсон Бергонси, Тодор Паланков, Иван Коконов, Бакари, Георги Божилов (76-Димо Атанасов), Валери Домовчийски (54-Стенли Окоро)

Съдия: Калин Людмилов

ж.к. Филипов (Ботев); Станчев, Бакари, Александров (Черно море)