Ботев обърна Локомотив с 2:1 16-03-2014 16:00

Ботев спечели драматично с 2:1 дербито срещу Локомотив от първия плейофен кръг в шампионата. "Канарчетата" стигнаха до късен обрат в пловдивския сблъсък, който заради наказание на Ботев с лишаване от домакинство се състоя на националния стадион "Васил Левски".

След скучно първо полувреме гостите от квартал Лаута дръпнаха в резултата с попадение на Здравко Лазаров (59'), но заключителните минути "жълто-черните" взеха трите точки с голове на Юнес Хамза (84') и Иван Цветков (87').

Двата отбора изнесоха нервен мач, в който чисто футболните достойнства отстъпиха пред множеството единоборства и брак в действията на опонентите. За сметка на малкото интересни ситуации пред двете врати, срещата предложи интригуващо откъм развръзка второ полувреме и изключително драматична развръзка, след която ликуващият тим бе жълто-черният.

Двубоят започна с възможност за Ботев още във 2-ата минута, когато Мариян Огнянов се озова на стрелкова позиция, но шутира в ръцете на вратаря Йордан Господинов. В 15-ата минута след центриране от корнер Юнес Хамза бе оставен непокрит в наказателното поле на Локомотив. Тунизиецът овладя топката, но изстрелът му срещна тялото на бранител.

В последните минути на първата част пред Мартин Камбуров на два пъти се откриха добри шансове, но защитата в жълто-черно се справи с тях.

Втората част започна без напрежение пред двете врати до 59-ата минута, в която символичните гости пресякоха опит за атака на Ботев, топката стигна до Камбуров на левия фланг, който с премерен пас намери Здравко Лазаров зад защитата, а опитният капитан на Локомотив изпревари Стаховяк и откри - 0:1.

Ботев опита да възстанови равенството и в 66-ата минута Доре опита да вкара с пета отблизо, но Господинов го блокира навреме и спаси. "Канарчетата" стигнаха до още две възможности. В първата от тях Хамза стреля неточно, а Анисе не затрудни особено Господинов.

И точно, когато изглеждаше, че Ботев трудно ще успее да пробие гъстата черно-бяла отбрана се стигна до драматичен финален обрат, в който само в рамките на три минути "канарчетата" възкръснаха и измъкнаха победата под носа на противника. Основна роля в обрата имаха трите резерви на Станимир Стоилов в мача.

Началото бе в 84-ата минута, когато влезлият на смяна Алесандру Куртеан центрира отлично от десния фланг, а Юнес Хамза с глава разстреля Господинов за 1:1. Само три минути по-късно влезлият в игра на полувремето Вандер Виейра спечели фаул почти до аутлинията на гостите. От свободният удар Куртеан направи ново отлично центриране, при което вратарят Господинов увисна пред дебнещият зад него Иван Цветков, който насочи топката в мрежата и хвърли бултрасите на "Васил Левски" в дива радост.

В малкото време до края Локомотив заложи на изсипани топки в полето пред Адам Стаховяк, с които полският страж на Ботев и защитата пред него се справиха без особени затруднения.

БОТЕВ: Адам Стаховяк, Йордан Христов, Серджан Лукин, Сивард Спрокел, Веселин Минев, Георги Сърмов, Абел Анисе, Мариян Огнянов (65-Алесандру Куртеан), Ромарио Кортзорг (46-Вандер Виейра), Феребори Доре (76-Иван Цветков), Юнес Хамза

ЛОКОМОТИВ Пд: Йордан Господинов, Йордан Тодоров, Александър Тунчев, Асен Георгиев, Диего Фераресо, Аласан Н'Дайе, Хамед Намуши (89-Жозеф Мендес), Здравко Лазаров (68-Спас Делев), Крис Гади, Тижани Белаид (79-Александър Якимов), Мартин Камбуров

Съдия: Николай Йорданов