Ботев взе 97-ото градско дерби с 2:0 27-09-2014 19:12

Ботев Пловдив спечели по категоричен начин в 97-ото градско дерби с Локомотив с 2:0. Попаденията за победата вкараха Цветелин Чунчуков през първата част и Иван Цветков след почивката. "Жълто-черните" можеха да победят с още по-убедителен резултат, но гредата спаси веднъж гостите, а на още няколко пъти шансът не бе с Ботев пред противниковата врата. Преди началото на мача капитанът на "канарчетата" получи възпоменателни плакети от клуба и привържениците по повод 100-ото си участие в "А" група.

Ботев имаше пълно игрово превъзходство през всичките 90 минути и не допусна нито едно положение пред своята врата. Възпитаниците на Велислав Вуцов увеличаваха надмощието си методично с течение на двубоя и в нито един момент не поставиха под съмнение победата си.

Резултатът бе открит в средата на първото полувреме, като преди това "жълто-черните" на няколко пъти успяха да всеят смут в отбраната на гостите. В 27-ата минута Цветелин Чунчуков взриви трибуните с красив удар от въздуха, оставил без шансове вратаря Божидар Стойчев. Страхотна работа за гола свърши и Лъчезар Балтанов, който се освободи елегантно от противник, след което шутира мощно, Стойчев изби, но при акробатичната добавка на Чунчуков вратарят остана безпомощен.

До края на полувремето "канарчетата" пропуснаха да увеличат аванса си при няколко атаки, в които защитата в черно-бяло бе хваната разредена. Жълто-черните обаче не отиграха ситуациите достатъчно прецизно и в крайна сметка почивката дойде при гол аванс за Ботев.

Момчетата на Вили Вуцов стартираха второто полувреме много агресивно и заредиха атака след атака към вратата на Локомотив. В 54-ата минута съдийската бригада подмина игра с ръка на футболист на гостите в собственото му наказателно поле. Негодуванието на публиката обаче бързо бе заменено от нова доза еуфория, след като още при следващото нападение Ботев поведе с 2:0. Мощен шут на Йордан Христов от 17-18 метра бе с мъка избит от Стойчев, Чунчуков изпревари вратаря в опита му да улови топката и подаде към Иван Цветков, който на празна врата ознаменува 100-ния си мач в елита с поредния гол на сметката си.

След като си осигуриха комфортен аванс, "канарчетата" заиграха още по-освободено. Халфовата линия, която действаше раздвижено през целия мач, предложи доста идеи в атака, а с активната помощ на крайните защитници разнообразието в предни позиции бе достатъчно голямо, за да доведе до редица ситуации пред вратата на Локомотив. В крайна сметка обаче пропуски на Чунчуков, Гамаков, Лъчо Балтанов и Галешич, който нацели напречната греда, оставиха резултата непроменен, но все така достатъчен за трите точки.

БОТЕВ: Адам Стаховяк, Йордан Христов, Роман Инез, Пламен Николов, Божидар Васев, Томаш Иршак, Лъчезар Балтанов (77' Горан Галешич), Мариян Огнянов, Иван Цветков (88' Серкан Юсеин), Александър Колев (64' Милен Гамаков), Цветелин Чунчуков

ЛОКОМОТИВ (ПД): Божидар Стойчев, Богомил Дяков, Диян Молдованов, Елиан Парино, Венелин Филипов, Янко Сандански, Ванче Траянов, Станислав Маламов (62' Дани Кики), Бирсент Карагерен, Благой Наков (76' Бранимир Костадинов), Мартин Камбуров

Съдия: Станислав Тодоров (Шумен)

ж.к. Чунчуков, Инез (Ботев); Дяков, Молдованов, Филипов, Сандански, Наков, Камбуров (Локомотив)