Ботев започна пролетта с класика над Марек 02-03-2015 18:37

Ботев Пловдив започна футболната пролет на 2015-та с изразителна победа над гостите си от Марек. "Жълто-черните" се наложиха с класическото 3:0 с попадения на Цветелин Чунчуков и Мариян Огнянов през първото полувреме, и дебютен гол в елита за Християн Казаков в последната минута на двубоя. Успехът задържа "канарчетата" на точка от шестата позиция и запази шансовете на тима да атакува челната шестица за плейофите.

Пред пълните трибуни на клубната база в Коматево, момчетата на Петър Пенчев играха с настроение. Преди почивката "канарите" демонстрираха агресивен футбол и разнообразие в предни позиции, където атаките се редуваха през всички зони на защитата на гостите. Ботев създаде доста голови ситуации, дори и след почивката, когато темпото видимо спадна и победата можеше да има още по-сериозно цифрово изражение.

Наставникът на пловдивчани заложи на добре позната схема 4-2-3-1 със Стаховяк на вратата, Христов, Николов, Терзиев и Филипов в защита. Като опорни халфове си партнираха Иршак и Гамаков, пред тях действаше Огнянов, по фланговете Васев и капитанът Цветков, а на върха на атаката Чунчуков.

Ботев започна вихрено мача и упражни натиск още с първия съдийски сигнал. Агресивното начало даде резултат още в 4-ата минута. След комбинация с Цветков, Мариян Огнянов изведе Цветелин Чунчуков в наказателното поле, последва удар на нападателя с левия крак и реакция на вратаря, след която топката описа парабола и спря в мрежата зад Емил Михайлов - 1:0 за Ботев.

Ранното попадение внесе импулс в действията на "канарчетата" и още в 7-ата минута гостите се разминаха с нов гол в мрежата си. Цветелин Чунчуков засече прострелно центриране на Филип Филипов отляво, Михайлов изби топката, която попадна в Мариян Огнянов, а жълто-черният №7 бе задържан от противник точно преди да шутира. Незнайно защо съдията подмина очевидния фаул в наказателното поле и не посочи бялата точка.

В 18-ата минута голмайсторът за Ботев не оползотвори нов добър шанс. Вместо да асистира на очакващият пас на голова позиция Иван Цветков, младият таран предпочете да търси пролука за шут през няколко бранители и сбърка.

В 20-ата минута Марек стигна до единствената си чиста възможност в мача, когато Крум Бибишков бе оставен непокрит след корнер, но отблизо нападателят на дупничани изпрати топката в аут.

В 24-ата минута Ботев удвои преднината си в най-красивия момент от мача. Иван Цветков получи топката на десния фланг и с майсторско центриране с външен фалц я сложи на главата на Мариян Огнянов, който с красив летящ плонж я забоде в мрежата за 2:0.

Минута по-късно арбитърът за втори път имаше основание да отсъди дузпа, след като Божидар Васев бе подсечен в пеналта на Марек.

В 28-ата минута на гостите отново им се размина. "Канарите" сглобиха нова добра атака, при която Огнянов върна топката към Цветков, а капитанът с ново ефектно изпълнение изпрати топката в десния страничен стълб.

Малко преди края на първата част Мариян Огнянов можеше да отбележи гол-близнак на този, който вкара, но ударът му с глава след центрирането на Йордан Христов премина над напречната греда.

След почивката Ботев свали темпото, но въпреки това "жълто-черните" създадоха още няколко добри положения пред вратата на Марек. Секунди след началото на втората част Чунчуков опита хитър пас към Цветков, но последният не успя да достигне до топката.

В 55-ата минута и Чунчуков имаш нова възможност, но бе изпреварен от защитник точно преди да засече пред опразнената врата меко центриране на Огнянов.

В средата на второто полувреме Божидар Васев пропусна два отлични шанса да покачи резултата. Първо Иван Цветков върна на своя съотборник от аутлинията, но ударът на Васев профуча над вратата. Малко по-късно Мариян Огнянов асистира на крилото, но този път вратарят на гостите спаси неговия шут.

Краят на пропуските, а и на двубоя, сложи влезлият на смяна Християн Казаков. 21-годишният халф вкара първия си гол в елита след асистенция на Чунчуков, оформяйки крайното 3:0 в продължението на мача.

БОТЕВ: Адам Стаховяк, Йордан Христов, Радослав Терзиев, Пламен Николов, Филип Филипов, Томаш Иршак, Милен Гамаков, Мариян Огнянов, Божидар Васев (84' Наско Милев), Иван Цветков (80' Християн Казаков), Цветелин Чунчуков

МАРЕК: Емил Михайлов, Мартин Димитров, Емил Виячки, Милен Лахчев, Златко Бонев (46' Александър Манолов), Димитър Петков, Крум Бибишков (87' Димитър Димитров), Еньо Кръстовчев (61' Томислав Павлов), Мартин Кавдански, Илиян Гаров, Тодор Колев

Съдия: Адриан Петров (София)

ж.к. Иршак (Бот); М. Димитров, Виячки, Петков, Кавдански, Гаров (Мар)